افزونه‌ی ویدئو نسخه دو-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 12
افزونه‌ی ویدئو نسخه دو
۱۵ مهر، ۱۳۹۹
جشنواره پاییز ۹۹
جشنواره پاییز ۹۹ پازلی
۱۵ مهر، ۱۳۹۹
زمان مطالعه: 9 دقیقه

انواع اپلیکیشن از نظر ساختاری به سه دسته تقسیم می‌شوند: وب‌اپلیکیشن‌ها(Web Apps)، اپلیکیشن‌های بومی(Native Apps)، اپلیکیشن‌های هیبریدی(Hybird Apps). هم اکنون در دوره‌ای هستیم که هر کسب‌و کار اپلیکیشن مخصوص به خود را دارد و روزانه هزاران برنامه برای دستگاه‌های هوشمند در فروشگاه‌های مختلف منتشر می‌شودو با افزایش رقابت، شرکت‌ها بیشتر روی تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه نوع اپلیکیشن‌هایی برای ساختن نیاز دارند تا بیشتر به بازار کاربری آن‌ها کمک کند، تمرکز می‌کنند. اپلیکیشن‌ها یا لازم است نصب شوند یا به صورت آنلاین قابل اجرا باشند و هر یک از انواع اپلیکیشن هدف خاص خود را دارد. در این مطلب به توضیح هر کدام از انواع اپلیکیشن می‌پردازیم تا با توجه به هدف هر کدام بتوانید اپلیکیشن متناسب با  کسب‌وکارتان را شناسایی کنید و آن را بسازید. با ما در بلاگ پازلی همراه باشید.

انواع اپلیکیشن از نظر ساختار

فهرست موضوعات این مطلب:

اپلیکیشن‌های بومی(Native Apps):

یکی از پرکاربردترین انواع اپلیکیشن، اپلیکیشن‌های بومی هستند. نرم‌افزارهای موبایل بومی منحصراً برای نوع خاصی از سیستم‌عامل ساخته شده و حتی به زبانی که سیستم‌عامل دستگاه است، نوشته می‌شوند. برنامه‌های ساخته شده بر روی یک نوع سیستم‌عامل نمی‌توانند در سیستم‌عامل دیگر مورد استفاده قرار گیرند. به عبارت دیگر، برنامه‌های Android در سیستم‌عامل IOS قابل استفاده نیستند. آن‌ها از ابزارهای توسعه و زبان‌های برنامه‌نویسی‌ای استفاده می‌کنند که پلتفرم مربوطه از آن پشتیبانی می‌کند.(به عنوان مثال Java با Android)
به اپلیکیشن‌های بومی از طریق فروشگاه‌ها اپلیکیشن به عنوان مثال برنامه‌های Android در فروشگاه Google Play، می‌توان دسترسی داشت.
برای فایل اپلیکیشن‌های بومی، دو نوع فرمت وجود دارد که فرمت ipa. برای نسخه ‌IOS و فرمت apk. برای نسخه اندروید، خروجی گرفته می‌شود. هر دو فرمت فایل اپلیکیشن(apk. , .ipa.) فشرده هستند و دارای اطلاعات مورد نیاز برای نصب اپلیکیشن روی سیستم‌عامل‌های Android و IOS هستند. در ادامه به اختصار هر مورد را توضیح خواهیم داد.

ویژگی‌های اپلیکیشن‌های بومی:
 • وابسته به سیستم‌عامل هستند و برای هر سیستم‌عامل به صورت مجزا نوشته می‌شوند به طوری که کد یک برنامه بومی نمی‌تواند روی سیستم‌عامل‌های دیگر اجرا شود.
 • می‌تواند به تمام امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دستگاه از جمله سنسورها، مخاطبین، دوربین و لوازم جانبی مختلف و غیره دسترسی داشته باشد، که این امکان باعث می‌شود کاربر تجربه و عملکرد کلی بهتری داشته باشد و به راحتی با موبایل ارتباط برقرار کند.
 • با توجه به سیستم‌عامل با زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی نوشته می‌شوند.
 • برنامه‌های بومی مخصوصاً برای یک دستگاه تلفن‌همراه خاص توسعه داده و مستقیماً روی خود دستگاه نصب می‌شوند.
 • این برنامه‌ها سرعت بالایی دارند زیرا عامل اجرایی برای سیستم‌عامل خاص از قبل کامپایل شده است و فقط مستقیماً روی سیستم‌عامل اجرا می‌شوند.
 • معمولا کاربرها اپلیکیشن‌های بومی را از فروشگاه‌ها(کافه‌بازار، App Store ،Play Store) دانلود و نصب می‌کنند.
 • این اپلیکیشن‌ها برای انتشار ابتدا باید توسط فروشگاه‌ها تایید شوند که ممکن است مدت زمان بیشتری صرف شود.
 • رتبه‌بندی اپلیکیشن‌ها توسط کاربران در فروشگاه‌ها، کیفیت برنامه‌ها را اثبات می‌کند.
 • زمانی که اپلیکیشن‌های بومی در فروشگاه‌ها منتشر می‌شوند، از قابلیت سرچ مارکت‌ها بهره می‌برند که این امکان باعث می‌شود اپلیکیشن، در جامعه کاربران بزرگتری دیده شود و افراد زیادی آن را دانلود و نصب کنند.
 • هر به‌روزرسانی که در اپلیکیشن‌های بومی اعمال شود باید نسخه اپدیت آن در فروشگاه‌ها منتشر شود.
 • ساخت و توسعه اپلیکیشن‌های بومی نسبت به وب‌اپلیکیشن‌ها هزینه‌ی بیشتری دارد.
 • عملکرد UI برنامه‌های بومی یکپارچه با سیستم‌عامل ادغام می‌شود.
 • این نوع اپلیکیشن‌ها مناسب برای برنامه‌های پیچیده هستند.
 • تعاملی‌تر و شهودی‌تر هستند.
 • زبان‌هایی مانند swift و Java که برای ساخت این نوع برنامه‌ها استفاده می‌شوند، سخت هستند.
 • و…

از آنجایی که اپلیکیشن‌های بومی برای هر سیستم‌عامل به صورت مجزا نوشته می‌شوند در نتیجه فرمت فایل اپلیکیشنی که روی دستگاه‌ها نصب می‌شود با هم متفاوت است. فرمت ipa. برای اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل IOS است و فرمت apk. برای اپلیکیشن‌های اندرویدی کاربرد دارد:

apk. فایل اپلیکیشن برای سیستم‌عامل Android:

apk مخفف Android Package Kit و فرمت فایل اپلیکیشن برای سیستم‌عامل اندروید است که برای انتشار و نصب اپلیکیشن از آن استفاده می‌شود. این فایل شامل تمام داده‌هایی است که اپلیکیشن برای نصب روی دستگاه موردنظر شما نیاز دارد.
شما می‌توانید فایل apk. اپلیکیشن خود را روی دستگاه اندروید قرار دهید و به صورت دستی آن را نصب کنید و یا آن را از مارکت‌ها جستجو و نصب کنید. زمانی که اپلیکیشن را از یک مارکت انتخاب می‌کنید فایل آن به صورت خودکار روی دستگاه شما دانلود و نصب می‌شود و به راحتی می‌توانید از آن‌ استفاده کنید.

ipa. فایل اپلیکیشن برای سیستم‌عامل IOS:

فایل ipa. یک خروجی از اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل IOS است که حتما باید در مارکت‌های مختلف منتشر شود. برخلاف فایل apk. که بر روی سیستم‌عامل اندروید به راحتی قابل نصب است فایل ipa. این قابلیت را ندارد و به صورت مستقیم روی دستگاه‌های اپل قابل نصب نیست و حتما باید فایل را از مارکت‌های مختلف منتشر کنید و کاربران آن را دانلود و نصب کنند، اما به دلیل تحریم‌هایی که وجود دارد امکان انتشار اپ در اپ‌استور وجود ندارد و مارکت‌های ایرانی مانند اناردونی هم از سمت اپل تحریم هستند. فقط در حال حاضر مارکت سیبچه تحریم نشده است و می‌توانید اپلیکیشن خود را در آن منتشر کنید.

وب‌اپلیکیشن(Web Apps):

این نوع اپلیکیشن‌ها استاندارد جدیدی از اپلیکیشن‌های موبایلی هستند که در بستر وب نمایش داده می‌شوند و شباهت زیادی به اپلیکیشن‌های بومی(native) دارند و به روشی مشابه آن‌ها رفتار می‌کنند. وب‌اپلیکیشن‌ها با هدف استفاده‌ی هر چه بهتر و سریع‌تر کاربران از اپلیکیشن، ساخته شده‌اند و به شما امکان این را می‌دهند تا از امکانات خوب وب استفاده کنید مانند اشتراک‌گذاری، به‌روزرسانی، دسترسی آسان و استفاده راحت و…
وب‌اپلیکیشن‌ها یا Progressive Web Apps که به اختصار به آن‌ها PWA گفته می‌شود، از یک مرورگر برای اجرا استفاده می‌کنند و معمولاً با زبان‌های HTML5 ،JavaScript یا CSS نوشته می‌شوند. این نوع اپلیکیشن‌ها برخلاف اپلیکیشن‌های بومی، نیاز به نصب ندارند و روی سرورهای میزبان وب اجرا می‌شوند، به این صورت که این برنامه‌ها کاربر را به URL هدایت می‌کنند(به عبارتی فقط با کلیک روی لینک اپلیکیشن می‌توانید وارد اپلیکیشن شوید.)، به همین دلیل بدون نیازمندی خاص به سیستم‌عامل‌های مختلف روی همه دستگاه‌ها قابل اجرا هستند. نکته‌ی حائز اهمیت این است که این اپلیکیشن‌ها نیاز به انتشار در مارکت‌های مختلف ندارند و لازم نیست آن‌ها را از فروشگاه‌ها دانلود کنید. از آنجا که اکثر بانک‌های اطلاعاتی شخصی روی یک سرور ذخیره می‌شوند، کاربران می‌توانند هر زمان که به اینترنت وصل شدند از هر دستگاهی به اپلیکیشن دسترسی داشته باشند.
فرمت وب‌اپلیکیشن‌ها (pwa (progressive web application. است که در ادامه به ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

ویژگی‌های وب‌اپلیکیشن(pwa.):

 • تمام به‌روزرسانی‌ها آنلاین انجام می‌شود به طوری که هر تغییری در هر قسمت از اپلیکیشن ایجاد کنید، به صورت آنلاین برای تمامی کاربرها نمایش داده می‌شود، در نتیجه نیاز به به‌روز‌رسانی و دانلود مجدد اپلیکیشن نیست.
 • اشتراک‌گذاری آسان است، بر خلاف اپلیکیشن‌های بومی، نیاز به انتشار در مارکت‌ها ندارند و می‌توانید PWA‌ها را با URL(آدرس اینترنتی) آن‌ها به اشتراک بگذارید.
 • به دلیل تحریم‌هایی که ایران دارد بعضی از مارکت‌ها اجازه انتشار اپلیکیشن را نمی‌دهند اما چون وب‌اپلیکیشن‌ها به مارکتی وابسته نیستند و تحت وب هستند، از این جهت که اپل اپلیکیشن شما را تحریم کند، نگرانی وجود ندارد.
 • این اپلیکیشن‌ها در مارکتی منتشر نمی‌شوند به همین دلیل ترافیک قابل توجهی از کاربرانی را که برای جستجوی اولیه‌ی خود از فروشگاه Google Play یا فروشگاه‌های دیگر استفاده می‌کنند، را از دست می‌دهند.
 • آیکون وب‌اپلیکیشن‌ها را روی Home Screen موبایل می‌توانید، داشته باشید.
 • UI / UX یکسان و مطابق با همه دستگاه‌ها با اندازه صفحه نمایش متفاوت، را دارند.
 • قابلیت اعلان نوتیفیکیشن(Push Notification) را دارند. (در حال حاضر پازلی ویژگی نوتیفیکیشن را پشتیبانی نمی‌کند.)
 • در شرایط آفلاین می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • اشتراک‌گذاری آن‌ها بسیار راحت است و فقط باید لینک را کپی و در اختیار دیگران قرار دهید.
 • به طور معمول برنامه‌های وب به حداقل حافظه دستگاه نیاز دارند و در مقایسه با اپلیکیشن‌های بومی، pwaها حجمی ندارند.
 • در شبکه‌های اینترنتی کم سرعت به خوبی قابل اجرا هستند.
 • به سخت افزار دستگاه دسترسی ندارند.(مانند دوربین، تقویم، مکان جابجایی، اثر انگشت و…)
 • نسبت به اپلیکیشن‌های بومی هزینه کمتری دارند.(در پازلی هزینه‌ی آماده‌سازی وب‌اپلیکیشن‌ها در پلن‌های مختلف، متفاوت است. می‌توانید از قسمت نسخه IOS، هزینه‌ها را مشاهده کنید.)
 • pwaها وابسته به سیستم‌عامل خاصی نیستند و برای هر دو سیستم‌عامل IOS و Android یا هر سیستم‌عامل دیگری قابل استفاده هستند. (در پازلی شما می‌توانید بعد از سفارش، لینک وب‌اپلیکیشن‌ خود را دریافت کنید و روی هر دستگاهی با هر سیستم‌‌عاملی آن را اجرا کنید.)
 • و…

اپلیکیشن‌های هیبریدی(Hybird Apps)

یکی دیگر از انواع اپلیکیشن ، اپلیکیشن‌های هیبریدی هستند. به اپلیکیشن‌های هیبریدی(Hybird Apps)، اپلیکیشن‌های ترکیبی هم گفته می‌شود زیرا ترکیبی از وب‌اپلیکیشن‌ها و اپلیکیشن‌های بومی هستند، به عبارتی اپلیکیشن‌های هیبریدی عمدتا وب‌اپلیکیشن‌ها هستند که در یک بسته‌بندی برنامه‌های بومی پنهان شده‌اند، بنابراین می‌توان فایل آن‌ها را از طریق فروشگاه‌های اپلیکیشن منتشر کرد. این نوع اپلیکیشن‌ها با استفاده از فن‌آوری‌های وب چند پلتفرمی (به عنوان مثال HTML5 ، CSS و Javascript) ساخته می‌شوند. کاربران می‌توانند اپلیکیشن‌های ترکیبی را از طریق فروشگاه‌ها دانلود و روی دستگاه خود نصب کنند. اپلیکیشن‌های هیبریدی برای ساختن برنامه‌هایی که نیاز به کارایی بالایی ندارند اما به دسترسی کامل به دستگاه نیاز دارند، مناسب هستند.

ویژگی‌های اپلیکیشن‌های هیبریدی(Hybird Apps)

این نوع اپلیکیشن‌ها دارای جنبه‌های مثبت و منفی وب‌اپلیکیشن‌ها و اپلیکیشن‌های بومی هستند.

 • یک مزیت آشکار این نوع اپلیکیشن‌ها پایه‌ی تک کد، برای همه سیستم‌عامل‌ها است.
 • آن‌ها مانند برنامه‌های وب، با تکیه بر HTML در یک مرورگر ارائه می‌شوند.
 • معمولاً با استفاده از APIها به برنامه‌های پرکاربرد دستگاه دسترسی دارند.
 • ساخت این نوع اپلیکیشن‌ها آسان است و نسبت به اپلیکیشن‌های بومی هزینه کمتری برای ساخت نیاز دارند.
 • عملکرد سریع‌تری نسبت به اپلیکیشن‌های بومی دارند.
 • به‌روزرسانی و نگهداری کم هزینه‌ای دارند، به عبارتی همانطور که گفته شد برنامه‌های ترکیبی به صورت یک برنامه بومی بسته‌بندی شده‌اند و از آنجا که صفحات HTML5 به طور معمول در داخل برنامه قرار می‌گیرند، می‌توانند به‌صورت آفلاین کار کنند. با این حال، یک چارچوب مناسب برای توسعه برنامه ترکیبی باعث می‌شود که این صفحات مجدداً به‌روز شوند و برنامه را بدون نیاز به اپدیت فایل، به روز کنند.
 • و…

آموزش نحوه دریافت و استفاده از انواع اپلیکیشن در پازلی:

نحوه دریافت فایل نصب اپلیکیشن(apk.) برای سیستم‌عامل اندروید:

برای دریافت فایل apk. نیاز به سفارش نیست و شما همان ابتدای ثبت‌نام در پازلی که یکی از پلن‌های پازلی را خریداری می‌کنید، بعد از ساخت اپلیکیشن، می‌توانید مراحل زیر را طی کنید و فایل apk. اپلیکیشن خود را دانلود کنید.(برای مشاهده هزینه پلن‌های پازلی می‌توانید به صفحه تعرفه‌ها مراجعه کنید.)
در این حالت زمانی که اپلیکیشن خود را در پنل‌پازلی ساختید، می‌توانید از قسمت سمت چپ پنل روی دکمه‌ی دانلود اپلیکیشن، مانند تصویر، کلیک کنید.

-انواع اپلیکیشن آشنایی با وب‌اپلیکیشن(PWA) و اپلیکیشن‌های بومی(Native)-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 5

بعد از کلیک پنجره‌ی زیر را مشاهده می‌کنید.

-انواع اپلیکیشن آشنایی با وب‌اپلیکیشن(PWA) و اپلیکیشن‌های بومی(Native)-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 7

با کلیک روی دکمه‌ی ساخت اپلیکیشن، اپلیکیشن شما ساخته می‌شود. فقط باید چند لحظه صبر کنید.

بعد از اتمام ساخت، پنجره زیر را مشاهده می‌کنید که با کلیک روی دکمه‌ی دانلود می‌تونید فایل apk. را دانلود کنید.

بعد از دانلود فایل باید آن را به دستگاه موردنظر خود (به عنوان مثال تلفن‌همراه خود)، منتقل کنید و بعد در گوشی‌همراه خود با کلیک روی فایل apk. آن را نصب و استفاده کنید.

نحوه دریافت فایل نصب اپلیکیشن(apa.) برای سیستم‌عامل IOS:

برای این روش شما باید ابتدا در پازلی حساب‌کاربری داشته باشید و اپلیکیشن خود را بسازید و آن را آماده کنید. بعد از ساخت اپلیکیشن برای دریافت فایل نصب اپلیکیشن(apa.) برای سیستم‌عامل IOS باید سفارش خود را برای ما ثبت کنید.(ثبت سفارش و دریافت راهنمایی را از طریق تیکت می‌توانید، انجام دهید.) پس از ثبت سفارش و پرداخت هزینه (هزینه آماده‌سازی فایل اپلیکیشن در پلن‌های مختلف، متفاوت است. هزینه‌ها را می‌توانید از قسمت نسخه IOS، مشاهده کنید.)، مراحل آماده‌سازی فایل شروع می‌شود، بعد از اتمام کار، فایل ipa. برای شما ارسال می‌شود و شما می‌توانید آن را روی دستگاه موردنظر خود نصب کنید و یا می توانید برای اینکه دیگران هم از اپلیکیشن شما استفاده کنند آن را در یکی از مارکت‌ها منتشر کنید.(در حال حاضر فقط مارکت سیبچه تحریم نشده است.)
چند نکته:
۱- نسخه ios اپلیکیشن‌ می‌تواند با این روش، نوتیفیکیشن داشته باشد. اطلاعات لازم برای فایل ios جهت تنظیمات نوتیفیکیشن: نام لاتین برای اپ – نام و نام‌خانوادگی – ایمیل – پسورد
۲- ممکن است مارکت سیبچه هم از سمت اپل تحریم شود و شما این نگرانی را دارید که نتوانید اپلیکیشن خود را منتشر کنید زیرا اپلیکیشن ios‌ به مارکت‌ها وابسته است.
۳- در این روش فقط اگر تغییری در محتوای افزونه‌های آنلاین پنل‌پازلی‌ داشته باشید، به صورت آنلاین اعمال می‌شود اما هر تغییر جزئی دیگری نیاز است که فایل آپدیت برای اپلیکیشن آماده و در سیبچه منتشر شود.

نحوه دریافت و استفاده از وب‌اپلیکیشن برای همه سیستم‌عامل‌ها:

باید ابتدا در پازلی ثبت‌نام کنید و اپلیکیشن خود را بسازید و آن را آماده کنید. بعد از ساخت اپلیکیشن باید برای دریافت وب‌اپلیکیشن، سفارش خود را برای ما ثبت کنید.(ثبت سفارش و دریافت راهنمایی را از طریق تیکت می‌توانید، انجام دهید.)
بعد از سفارش و انجام مراحل آماده‌سازی یک لینک برای شما ارسال می‌شود که همان لینک اپلیکیشن شما است.
بعد از بازکردن لینک(به عنوان نمونه می‌توانید روی لینک روبه‌رو کلیک کنید: apperio.ir/m/puzzleyshop) صفحه‌ی زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

-انواع اپلیکیشن آشنایی با وب‌اپلیکیشن(PWA) و اپلیکیشن‌های بومی(Native)-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 1

در سمت راست صفحه روی قسمت تنظیمات که در تصویر بالا با فلش مشخص شده است، کلیک کنید. منوی تنظیمات طبق تصویر زیر برای شما باز می‌شود.

-انواع اپلیکیشن آشنایی با وب‌اپلیکیشن(PWA) و اپلیکیشن‌های بومی(Native)-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 3

با کلیک روی گزینه‌ی add to home screen، پاپ‌آپ زیر را مشاهده می‌کنید.

-انواع اپلیکیشن آشنایی با وب‌اپلیکیشن(PWA) و اپلیکیشن‌های بومی(Native)-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 4

با کلیک روی دکمه‌ی add اپلیکیشن به صفحه‌ی home تلفن همراه شما اضافه می‌شود و هر زمان که نیاز به استفاده از اپلیکیشن داشتید فقط کافی است روی آکون آن در کلیک کنید تا اپلیکیشن را در بستر وب به شما نمایش دهد.

هر کدام از انواع اپلیکیشن نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند و این بستگی به نوع نیاز شما و کسب‌وکارتان دارد که کدام یک از این نوع اپلیکیشن‌ها را انتخاب کنید و مورد استفاده قرار دهید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد و با توجه به آن بتوانید نوع اپلیکیشن مورد نیاز کسب‌وکارتان را انتخاب کنید، منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.
[modalsurvey id=”924478511″ style=”flat”]
شکیبا قهوه‌چی
شکیبا قهوه‌چی
همیشه شکیبا هستم با یک لبخند بزرگ روی لبم :) اکثر اوقات کارها،افکار و احساساتم رو می‌نویسم و از نوشتن خسته نمیشم برای همین وارد پازلی شدم که از این استعدادم استفاده کنم و محتوا تولید کنم :) به طراحی و دیزاین علاقه زیادی دارم و توی این زمینه درحال یادگیریم. همیشه سعی میکنم که کاری که بهم سپرده می‌شه رو درست و دقیق انجام بدم.کتاب خوندن رو دوست دارم مخصوصا خوندن شعرهای فاضل نظری :) عاشق نقاشی، شنا و موسیقیم و از رنگ‌ها انرژی می‌گیرم برای همین هر چیزی که رنگی باشه رو دوست دارم و چشم قلبی میشم. اگر دوست دارین بیشتر با من آشنا بشین این آیدی اینستاگرمم هستش: shinolife

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.