۱۳ نکته ساده برای ساخت لندینگ‌پیج موثر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 1
۱۳ نکته ساده برای ساخت لندینگ‌پیج موثر
۵ دی، ۱۴۰۰
Inbound Marketing یا بازاریابی داخلی چیست؟
۵ دی، ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بورد و جدول در نوشن دو نوع از انواع محتوا هستند که در لیست انواع محتوا قرار دارند. این دو نوع بیشترین کاربرد را در کارهای تیمی دارند. از بورد می‌توانیم برای استفاده از روش کانبان کمک بگیریم و با استفاده از جدول می‌توانیم پایگاهی از داده‌ها را جمع‌آوری کنیم. در مطلب قسمت دوم با ایجاد صفحه و نوشتن محتوا در صفحه‌های نوشن آشنا شدید. در این مطلب می‌خواهیم استفاده از دو نوع محتوای بورد و جدول در نوشن را با هم یاد بگیریم.

آموزش کار با ابزار نوشن (Notion) – قسمت چهارم

همان‌طور که در مطلب قسمت دوم مطرح شد با استفاده از علامت / می‌توانیم منویی از انواع محتوا را مشاهده و انتخاب کنیم.

ایجاد جدول در نوشن:

فرض کنید که می‌خواهیم برای بخش تولید محتوای تیم خود یک جدولی از اطلاعات را برای مطالب سایت آماده کنیم.
استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 1
طبق تصویر بالا باید از منو، گزینه‌ی “table” را انتخاب کنیم.
استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 2جدولی برایمان نمایش داده می‌شود که در سلول اول همان‌طور که در تصویر بالا مشخص شده است می‌توانیم نام مطلب موردنظر را بنویسیم.
در ستون بعد می‌توانیم برای هر مطلب یک تگ انتخاب کنیم. برای اینکار باید روی نام ستون کلیک کنیم. تصویر زیر را مشاهده خواهیم کرد.
استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 3

۱. از این قسمت می‌توانیم نام ستون را انتخاب کنیم که ما همان tags را درنظر گرفتیم.
۲. اگر بخواهیم نوع محتوای ستون را انتخاب کنیم از این قسمت می‌توانیم منویی از انواع محتوا را مشاهده کنیم. انواع محتوا را در شماره ۳ بررسی می‌کنیم.
۳. انواع محتوا: با توجه به نوع محتوا می‌توانیم در ستون خود داده وارد کنیم به‌عنوان‌مثال:

 • اگر برای ستون تگ‌ها گزینه‌ی multi-select را انتخاب کنیم، می‌توانیم تگ‌های مختلفی را داشته باشیم. مثلا وضعیت آن مطلب را می‌توانید در تگ‌ها مشخص کنیم که در حال ویرایش است یا نوشته شده.
 • اگر نوع محتوا تاریخ است باید date را انتخاب کنیم.
  استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 4
 • اگر می‌خواهیم افراد را به ستون اضافه کنیم باید person را انتخاب کنیم.
  استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 5
 • اگر بخواهیم فایلی را آپلود کنیم باید file & media را انتخاب کنیم.
  استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 6
 • و…

و بعد روی سلول موردنظر از جدول کلیک کنیم تا بتوانیم محتوا را مطابق نوعی که انتخاب کرده‌ایم، وارد کنیم.

۴. Configure options: اگر بخواهیم مقدارهای پیش‌فرضی را تعیین کنیم باید روی این گزینه کلیک کنیم تا منوی زیر برایمان باز شود و بتوانیم تگ‌هایی را ایجاد کنیم. به‌عنوان‌مثال نوشته شده، در حال ویرایش و…
از این به بعد روی هر سلول این ستون که کلیک کنیم این موارد پیش‌فرض را مشاهده خواهیم کرد و می‌توانیم یک یا چند تا از آن‌ها را انتخاب کنیم.
استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 7 اگر بخواهیم ستون‌های دیگری را اضافه کنیم طبق تصویر زیر باید روی دکمه + کلیک کنیم و دوباره مراحل ۱ تا ۳ که در بالا گفته شد را طی کنیم.
استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 8بعد از اینکه جدول‌مان تکمیل شد در سمت راست عنوان هر مطلب دکمه‌ی “open” را مشاهده می‌کنیم.
استفاده از بورد و جدول در نوشن-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley.ir 9با کلیک روی دکمه‌ی “open” صفحه‌ی مخصوص به همان مطلب برایمان نمایش داده می‌شود. با این قابلیت نوشن می‌توانیم صفحه‌های تودرتو داشته باشیم.
طبق تصویر بالا:

۱. عنوان مطلب را در این قسمت مشاهده می‌کنیم.
۲. در این قسمت لیست ستون‌های جدول را مشاهده می‌کنیم که اطلاعات مربوط به همین مطلب است.
۳. در این قسمت می‌توانیم هر محتوایی را که بخواهیم با استفاده از علامت / اضافه کنیم مانند چک‌لیستی که در تصویر بالا ایجاد شده است.

تبدیل جدول به بورد در نوشن:

ما می‌توانیم اطلاعات جدول را به بورد یا هر نوع محتوای دیگری تبدیل کنیم. برای اینکار باید روی دکمه‌ی “add a view” که طبق تصویر زیر مشخص شده کلیک کنیم.

بعد از آن بورد را مشاهده می‌کنیم اما چون بر اساس نام نویسنده چیده شده است نامرتب به نظر می‌رسد. باید روی دکمه‌ی سه‌نقطه سمت راست که در تصویر زیر مشخص شده‌است کلیک کنیم.
از لیست نمایش داده‌شده باید گزینه‌ی “group by” را انتخاب کنیم و مرتب‌شدن بورد را بر اساس تگ‌ها انتخاب کنیم.
در منویی که باز می‌شود گزینه‌های انتخابی زیادی برای تغییرات روی بورد داریم که می‌توانیم هرکدام را که بخواهیم انتخاب کنیم.
در نهایت تصویر زیر را از بورد نهایی مشاهده می‌کنیم که می‌توانیم کارت‌های آن را جابه‌جا کنیم و یا با استفاده از دکمه‌ی “new” کارت‌های جدیدی را به هر قسمت بورد اضافه کنیم.
می‌توانیم این کار را به‌صورت برعکس هم انجام دهیم. یعنی ابتدا بورد خود را ایجاد کنیم و بعد همان‌طور که جدول را به بورد تبدیل کردیم، می‌توانیم بوردی که ایجاد کرده‌ایم را به جدول یا همان دیتابیس تبدیل کنیم.

خب آموزش بورد و جدول در نوشن هم به پایان رسید و امیدوارم آموزش مفیدی برای شما باشد. ابزار نوشن پیچیده نیست و در عین سادگی شما می‌توانید پروژه‌های بزرگی را با آن انجام دهید و همچنین می‌توانید از تمپلیت‌های آماده‌ی آن کمک بگیرید. کار با نوشن راحت است فقط باید همه‌ی دکمه‌ها و گزینه‌ها را امتحان کنید تا مهارت کافی را برای استفاده از آن کسب کنید.

شما می‌توانید تمامی آموزش‌های نوشن را از نقشه راه زیر مطالعه کنید.

شکیبا قهوه‌چی
شکیبا قهوه‌چی
همیشه شکیبا هستم با یک لبخند بزرگ روی لبم :) اکثر اوقات کارها،افکار و احساساتم رو می‌نویسم و از نوشتن خسته نمیشم برای همین وارد پازلی شدم که از این استعدادم استفاده کنم و محتوا تولید کنم :) به طراحی و دیزاین علاقه زیادی دارم و توی این زمینه درحال یادگیریم. همیشه سعی میکنم که کاری که بهم سپرده می‌شه رو درست و دقیق انجام بدم.کتاب خوندن رو دوست دارم مخصوصا خوندن شعرهای فاضل نظری :) عاشق نقاشی، شنا و موسیقیم و از رنگ‌ها انرژی می‌گیرم برای همین هر چیزی که رنگی باشه رو دوست دارم و چشم قلبی میشم. اگر دوست دارین بیشتر با من آشنا بشین این آیدی اینستاگرمم هستش: shinolife

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.