استراتژی‌های انتخاب کلیدواژه
آن‌چه مدیر هر کسب‌وکاری باید از سئو بداند – انتخاب کلیدواژه
۱۴ اسفند، ۱۳۹۹
جشنواره عیدانه ۱۴۰۰ پازلی
جشنواره عیدانه ۱۴۰۰ پازلی
۱۴ اسفند، ۱۳۹۹
نمایش همه

راهنمای اجرای طوفان فکریِ بهتر

چطور با تکنیک طوفان فکری خلاقانه‌تر ایده‌پردازی کنیم
زمان مطالعه: 2 دقیقه

طوفان فکری یک تکنیک خلاقیت گروهی است که در آن تلاش می‌شود به واسطه لیست کردن تمام راه‌حل‌های ممکن اعضا، چاره‌ای برای یک مساله پیدا شود. به عبارت دیگر تکنیک طوفان فکری را هنگامی می‌گویند که گروهی از افراد به تولید ایده‌ها و راه‌حل‌ها حول یک موضوع می‌پردازند.

چطور با تکنیک طوفان فکری خلاقانه‌تر ایده‌پردازی کنیم

با دوستی که در دانشگاه تهران نقاشی می‌خواند صحبت که می‌کردم از تمرین‌هایشان پرسیدم. حتما می‌دانید که نقاشی و هنر حجم بالایی از خلاقیت را می‌طلبد. کنجکاو بودم که چطور خلاقیت یک فرد را بالا می برند که در میان حرف‌هایش به تمرین جالبی رسیدم. به آن‌ها گفته می‌شد که چیزی را در مدت یک ساعت به ۷۰ روش مختلف بکشند. شما هم می‌توانید همین الان یک قلم و کاغذ بردارید و امتحانش کنید. مثلا سعی کنید صورتک خندان را به ۳۰ روش مختلف در کمتر از ۱۵ دقیقه بکشید.

چیزی که هنگام انجام این تمرین تجربه خواهید کرد، خالی شدن از ایده‌ها در مرور زمان است. صورتک خندان اول را از روی حافظه‌تان خواهید کشید. در کشیدن دومی هم به حافظه تکیه خواهید کرد اما هر چه جلوتر می‌روید، کم‌تر می‌توانید به حافظه تکیه کنید و مجبورید چیزهای جدید را امتحان کنید. درواقع وقتی که از ایده‌های قبلی‌تان خالی می‌شوید، برای ذهنتان چاره‌ای جز خلق نمی‌ماند. این درست همان نقطه‌ای است که شامل شکوفایی خلاقیت خود هستید. دهه‌هاست که انسان‌ها از این تکنیک برای حل مسایل و افزایش خلاقیت خود استفاده می‌کنند. برای این اصل اساسی در خلاقیت نام‌های مختلفی هم وجود دارد، که یکی از این نام‌ها تکنیک طوفان فکری است.

چطور با تکنیک طوفان فکری خلاقانه‌تر ایده‌پردازی کنیم

اصول طوفان فکری:

  • کمیت مهم‌تر از کیفیت است. سعی کنید هر چه می‌توانید تعداد بیشتری راه‌حل پیدا کنید.
  • در مورد راه‌حل اعضا به بحث نپردازید و وارد جزییات یا چکش‌کاری ایده‌ها نشوید.
  • در تکنیک طوفان فکری انتقاد به ایده‌ها و قضاوت ممنوع است.
  • از ترکیب کردن ایده‌ها اجتناب نکنید.
  • یک سوال واضح و مشخص را برای طوفان فکری انتخاب کنید.
  • از ایده‌های جسورانه و غیرعادی استقبال کنید.

برای این‌کار فقط به یک دورهمی ۴ الی ۱۰ نفره، یک ماژیک و یک تخته وایت‌بورد نیاز دارید. خالی‌کردن حافظه از ایده‌های قبلی محوری‌ترین نکته در تکنیک‌های قدیمی خلاقیت همچون طوفان فکری است. با دانستن ایده‌ی پشت این تکنیک، دیگر از قوانین عجیب آن تعجبی نخواهید کرد. همانطور که در تکنیک طوفان فکری کمیت ایده‌ها مهم‌تر از کیفیت آن‌هاست. بهتر آن است به تعداد کافی ایده داشته باشیم، حتی اگر تعدادی از آن‌ها اشتباه باشد، تا اینکه ایده‌ای نداشته باشیم.

 

اگر به دنبال توسعه مهارت‌های نرم خودتان هستید توصیه می‌کنم مطلب زیر را در مورد کارتیمی مطالعه کنید:

چگونه با هم‌تیمی خوب زاگرس‌هایمان را فتح کنیم؟

مصطفی لطفی
مصطفی لطفی
عاشق برنامه نویسی، رباعیات خیام و ورزش شنا هستم. همچنین به تکنولوژی های جدید مخصوصا در حوزه موبایل علاقه مندم و در مورد آن ها مطالعه می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *