۱۹ راه جذب مشتری – قسمت اول-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 1
۱۹ راه جذب مشتری – قسمت اول
۱۶ خرداد، ۱۴۰۰
آموزش-اتصال-درگاه آیدی‌پی-–-اپلیکیشن‌ساز-آنلاین-پازلی-–-www.puzzley.ir-(14)
آموزش اتصال درگاه IDPay
۱۶ خرداد، ۱۴۰۰
نمایش همه

داستان هیجان‌انگیز زندگی جک‌ما بنیان‌گذار شرکت علی‌بابا

داستان هیجان‌انگیز زندگی جک‌ما بنیان‌گذار شرکت علی‌بابا-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 1
زمان مطالعه: 4 دقیقه

شخصیت مشهور یکی از داستان‌های هزار و یک شب این روزها تا حدود زیادی از کاراکتر جذاب و بامزه قدیمی خود فاصله گرفته و نمایانگر داستان جدیدی است. داستان علی‌بابا، برادرش قاسم و چهل دزد بغداد سالیان سال دهان‌به‌دهان چرخید تا به گوش پسری جوان و دانشجوی ادبیات انگلیسی در چین رسید.
احتمالاً شما با جک‌ما؛ پسر چینی که ۱۰ بار در امتحان ورودی هاروارد مردود شد و حدود ۱۰ سال به‌صورت رایگان در نقش راهنمای تور برای توریست‌های خارجی در چین کار می‌کرد و در حال حاضر هدایت شرکت ۵۰۰ میلیارد دلاری علی‌بابا را برعهده دارد تا حدودی آشنایی دارید. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید شرکت علی‌بابا یک مجموعه چینی است که خدمات تجاری متنوعی را از طریق بستر اینترنت ارائه می‌دهد. این کمپانی در سال ۱۹۹۹ توسط «جک‌ما» و با همکاری «پنگ‌لی» تأسیس شد و از سال ۲۰۰۱ به سوددهی رسید. در واقع علی‌بابا برخلاف فروشگاه‌های اینترنتی، هیچ انباری نداشت و نقش بازار مجازی را برای فروشندگان و خریداران بازی می‌کرد.

چرا علی‌بابا؟

چگونه جرقه‌های اولیه این نام به ذهن جک‌ما رسید؟ جک‌ما دراین‌رابطه می‌گوید: یک روز در سانفرانسیسکو در کافی‌شاپ نشسته بودم و فکر می‌کردم که اسم علی‌بابا جالب است و هنگامی‌که گارسون آمد از او پرسیدم علی‌بابا را می‌شناسی؟ او پاسخ مثبتی داد و از او پرسیدم آیا داستانش را هم میدانی؟ در جواب، گارسون داستان علی‌بابا و چهل دزد را بیان کرد و گفتم: اره دقیقاً خودش است! شخصی که رمز ورود به یک غار پر از جواهرات و ثروت را می‌دانست و آن را مرتباً می‌گشود و چشمه‌ای از سکه‌های طلا را در دست داشت. پس از آن جک‌ما مردم زیادی از ملیت‌های مختلف را مخاطب همان سؤال قرارداد و شگفت‌زده شد که اکثر این افراد با این داستان آشنایی داشتند.
نکته جذاب در رابطه با علی‌بابا این بود که اکثر کارهای او با شکست مواجه شده بود و این شکست‌ها گاهاً به طور عجیبی بزرگ و یا حتی خجالت‌آور بودند. شاید شما در زندگی‌تان شکست‌های زیادی را تجربه کرده باشید اما جک‌ما احتمالاً شکست‌های تلخ‌تری از این را تجربه کرده است. شکست‌های جک‌ما از دوران دبستان او شروع شد و چندین بار برای گذراندن این دوره در امتحانات آن شرکت کرد.
او همچنین برای ورود به دانشگاه سه سال به‌صورت پیاپی در امتحان ورودی شرکت کرد اما هر بار با شکست مواجه شد.
به‌صورت هم‌زمان تصمیم به کار گرفت و بارها برای اداره پلیس محلی درخواست کار ارسال کرد اما می‌توانید حدس بزنید نتیجه این درخواست‌ها چه بود؟ به گفته خود جک‌ما او برای حدود ۳۰ شغل متفاوت درخواست ارسال کرده بود اما هر بار دست رد به سینه او خورده بود.
یکی از داستان‌های او هنگامی بود که برای استخدام در شرکت کی‌اف‌سی درخواست ارسال کرد. ۲۴ نفر متقاضی کار در این شرکت بودند و آگهی استخدام برای جذب ۲۳ نفر بود. جک‌ما تنها کسی بود که برای کار در این رستوران پذیرفته نشد. حتی تصور این شکست‌ها برای ما کمی سخت است.
نکته جالب در رابطه با زندگی جک‌ما این است که او همیشه دلایل کافی برای پذیرفتن شکست داشت اما هیچ‌وقت تسلیم نشد.
در نهایت با حقوق ۱۰ دلار در ماه در شغل معلمی شروع به کارکرد.
در سال ۱۹۹۵ جک به آمریکا رفت و برای اولین‌بار با اینترنت آشنا شد و او در آن زمان هیچ چیزی دراین‌رابطه نمی‌دانست. سعی کرد در اینترنت مطلبی دررابطه‌با چین پیدا کند اما موفق نشد. برای همین در این زمان CHINA yellow page  را ساخت تا چین را به جهانیان معرفی کند و این کار در زمره اولین کارهایی بود که با شکست مواجه نشد.
پس از این در سال ۱۹۹۹ او علی‌بابا را بنیان‌گذاری کرد. در ابتدای کار و در آن زمان مردم به اینترنت اعتمادی نداشتند و برای جلب اعتماد مردم جک‌ما خود اقدام به خرید از سایت خودش(سایت علی‌بابا) می‌کرد تا مقبولیت آن در بین مردم بالا رود.
مردم هنگامی‌که فهمیدند می‌توانند لوازمی که احتیاجی به آن ندارند را در علی‌بابا بفروشند کم‌کم به استفاده از این سایت علاقه‌مند شدند. اما بااین‌وجود در سه سال اول بنیان‌گذاری آن، به سوددهی نرسیده بود. در مورد علی‌بابا شایعه‌ای وجود دارد که در آغاز کار هیچ کسی در چین حاضر به سرمایه‌گذاری روی آن نبود.
در دسامبر سال ۲۰۱۱ وقتی ‌سایت علی‌بابا به سودآوری رسید، کم‌کم شرایط را برای راه‌اندازی شرکت‌های زیرمجموعه خود آغاز کرد. به مرور زمان، سایت علی‌بابا تبدیل به هلدینگی شد که چندین شرکت دیگر را به زیرمجموعه خود اضافه کرد که در زمینه خرده‌فروشی و رایانش ابری فعالیت می‌کردند.
جک‌ما در مصاحبه‌ای، یکی از دلایل موفقیت خود را به این صورت ذکر کرد:
“من از سن پایین به یک قانون مشخص اعتقاد داشتم و این قانون چیزی نبود به جز ۹۹۶ درواقع از ۹ صبح تا ۹ بعدازظهر و در شش روز هفته کارکردن می‌تواند نه‌تنها کلید موفقیت فردی، بلکه کلید موفقیت جامعه چین باشد.”
جک‌ما به‌عنوان مؤسس شرکت علی‌بابا در سن ۵۵ سالگی در سال ۲۰۱۹ آخرین روزهای مدیریت خود بر این پلتفرم را انجام داد و عملاً خود را بازنشسته کرد.
شاید شما هم مثل جک‌ما در حال حاضر نمی‌دانید که در زندگی می‌خواهید چه کاری انجام دهید!
شاید حتی تا چهل‌سالگی هم نمی‌دانید که چه کاری را دوست دارید تا انجامش دهید.
شاید اصلا به کاری که می‌توانیم انجام دهیم و در آن موفق باشیم، فکر نکردیم.
فقط یک قهرمان المپیک وجود دارد. ممکن است آن‌قدر خوش‌شانس نباشیم که آن فرد ما باشیم. ولی می‌توانیم خاص باشیم و با چالش‌های زندگی خود مبارزه کنیم.
جک‌ما می‌گوید موقعیت‌ها همیشه در چالش‌ها و غرزدن‌ها پنهان هستند. هر چه چالش‌های بزرگ‌تری را پشت سر بگذارید موقعیت‌های بزرگ‌تری هم به دست خواهید آورد.
به یاد داشته باشیم همان‌طور که قبلاً چالش‌هایی وجود داشته که افراد موفق آن‌ها را شکست داده‌اند، امروزوفردا نیز چالش‌هایی وجود دارند که منتظر رویارویی با ما هستند.

تا زمانی که تسلیم نشوید شکست نمی‌خورید.

اگر به دنبال موفقیت در کسب‌وکار خود هستید توصیه می‌کنم مطالب زیر را مطالعه کنید:

۱۰ نکته عالی برای موفقیت در زندگی و کسب و کار

نکات کاربردی شروع کسب و کار که منجر به موفقیت آن می شود.

نگاهی به داستان موفقیت اپلیکیشن‌های بزرگ | قسمت اول

نگاهی به داستان موفقیت اپلیکیشن های بزرگ | قسمت دوم

فاطمه محسنی
فاطمه محسنی
بیست و اندی ساله و دانشجوی ادبیات انگلیسی ام ، از بچگی عاشق یادگرفتن زبان های جدید بودم و هنر و ادبیات بیشتر از هر چیزی توی دنیا منو ذوق زده میکنه . تو یه دنیای موازی ممکنه یه معلم ، پزشک ، روانشناس، نویسنده ویا حتی کتاب فروش باشم ولی الان با تمام توانم کنار شما پازلی هام و دوستتون دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.