همکاری پازلی و فونت ایران
۳۰ فروردین، ۱۳۹۵
اپلیکیشن های گردشگری: کلید موفقیت
۳۰ فروردین، ۱۳۹۵
نمایش همه

کنفرانس تجربه کاربری شیراز

زمان مطالعه: 4 دقیقه

کنفرانس تجربه کاربری شیراز یکی از برنامه‌های علمی جامعه تجربه کاربری شیراز است و با رویکرد «ارتقای کیفیت زندگی» به مدت ۲ روز در روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۵ در سه بخش سخنرانی‌های ۵۰ دقیقه‌ای، نکات کلیدی و کارگاه برگزار می‌شود..

در این کنفرانس تلاش می‌شود با معرفی الگوهای موفق عملی ایران و جهان، روندها و روش‌های علمی با یک نگاه آینده پژوهانه، تاثیر تجربه کاربری در افزایش سطح کیفیت زندگی با اتکا بر افزایش رضایت بخشی در تولید محصولات و خدمات بررسی گردد.

معرفی تجربه کاربری
ریشه طراحی تجربه‌ کاربری به علم آرگونومی و عوامل انسانی بر می‌گردد که تقریبا از ۱۹۴۰ میلادی (۱۳۱۹ شمسی)، یعنی بیش از ۷۰ سال پیش شروع شده و روی موضوع تعامل انسان با ماشین، محیط متنی و روش طراحی سیستم‌هایی که تجربه‌ کاربر را شکل می دهند تمرکز دارد.

با شروع نفوذ کامپیوتر در اوایل ۱۹۹۰ میلادی به محیط کار، تجربه‌کاربری تبدیل به مهمترین دغدغه طراحان شد. از آن به بعد Donald Norman واژه طراحی تجربه‌ کاربری را در سطح وسیع دانشی مطرح کرد و امروزه این رشته نقاط اشتراک زیادی با طراحی کاربر محور و همین طور تعامل انسان و رایانه دارد. (بخش ۲۱۰ از استاندارد ISO-9241)

تجربه کاربری و زیر شاخه‌های آن شامل تعامل انسان و رایانه، طراحی کاربر محور و طراحی تعامل،  در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان شامل ایالات متحده، انگلیس، دانمارک، سوئد، ایتالیا، فرانسه، کانادا،‌ آلمان و چندین کشور دیگر تدریس می‌شود.
در دانشگاه‌های ایران نیز سالهاست که رشته طراحی صنعتی (به عنوان یکی از زیرشاخه‌های بزرگ تجربه کاربری) در مقاطع مختلف تدریس می‌شود. HCI هم که یکی دیگر از علوم مرتبط و محوری تجربه کاربری است، در مقاطع دکترا و همچنین بعضاً کارشناسی فناوری اطلاعات ارائه می شود.

امروزه تجربه کاربری به عنوان یکی از تخصص‌های بسیار مهم و کلیدی در تولید شناخته می‌شود. آنچنان که بخش زیادی از استخدامی‌های شرکت‌های بزرگی چون Apple, Microsoft, Google و … به این متخصصین مربوط می شود.
شرکت Google به عنوان بزرگترین کسب و کار اینترنتی جهان (به گزارش اکونومیست)، سالانه ۷٪ از کل درآمد خود را به بهینه سازی تجربه کاربری در محصولاتش اختصاص می‌دهد که با در نظر گرفتن همه موضوعاتی که می‌توانند در سازمانی به این بزرگی مهم باشند، سهم بسیار زیادی است.

اهداف کنفرانس
کشورهای پیشروی جهان از جمله کره جنوبی، مالزی، چین، ایالات متحده، استرالیا و … سالهاست که با بکارگیری تجربه کاربری در طراحی محصولات و خدمات خود به پیشتازان بازار تبدیل شده اند و سهم بزرگی از رقابت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

این کنفرانس تلاش دارد که با گسترش این تفکر در صنایع، نقشی در شتاب دهی به توسعه و ارتقای جایگاه علمی کشور در جهان داشته باشد. برای این منظور چند هدف دنبال می‌شود:

• کارآفرینی و نو ارزش‌ آفرینی با نگرش و تفکر طراحانه
• ترویج فرهنگ اهمیت به رضایت بخشی در محصولات و خدمات بین تولید کننده و مصرف کننده
• فراهم کردن زمینه‌های لازم برای ارتقای سطح کیفیت زندگی
• معرفی و گسترش شبکه متخصصین تجربه کاربری در ایران
• ارتقاء سطح آگاهی عمومی در شناخت تجربه کاربری و تاثیرات مثبت آن

مخاطبان کنفرانس تجربه کاربری
گرچه به دلیل دامنه گسترده اثرگذاری تجربه کاربری در علوم و صنایع مختلف، نمی‌توان مخاطبان آن را محدود به گروه خاصی دانست، اما اولین کنفرانس تجربه کاربری شیراز به عنوان فرصتی ارزشمند برای مخاطبان، در سه گروه طراحی  شده است؛

♦ مدیران عامل، مدیران محصول و مدیران سازمان های حوزه فناوری اطلاعات (IT)
چون کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات (به دلیل مقیاس پذیری بسیار بالا) با تنوع گسترده‌تری از مخاطبان همراه هستند، تا به امروز نقش طراحی تجربه کاربری در این کسب‌وکارها بیشتر مشاهده شده است. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود اغلب صاحبان کسب‌وکار که در این کنفرانس شرکت دارند، صاحبان بنگاه‌هایی باشند که بطور مستقیم با فناوری اطلاعات و دیجیتال در ارتباط هستند.
برای این گروه، تجربه کاربری به شکل یک فرهنگ سازمانی است که می‌تواند در همه قسمت‌های یک سازمان از تولید تا فروش اثرگذار باشد.

♦ متخصصین و طراحان تجربه کاربری و رابط کاربری
بدون متخصصین و طراحان تجربه کاربری دستیابی به اهداف و استانداردهای مورد نظر بعید است. در حاشیه این کنفرانس کارگاه‌هایی برای ارتقای مهارت این متخصصین فراهم می‌شود و این امر هم از حیث یادگیری و هم از منظر بینشی این گروه را مخاطب قرار می‌دهد.

♦ دانشجویان و علاقه‌مندان به تجربه کاربری
با توجه به فعالیت یک ساله جامعه تجربه کاربری شیراز و برگزاری بیش از ۵۰ نشست هفتگی و ماهیانه، پیش‌بینی می‌شود بسیاری از دانشجویان حوزه فناوری اطلاعات و مهندسی نرم‌افزار برای کسب دانش و شناخت در خصوص تجربه کاربری در این کنفرانس حضور داشته باشند.

کمیته علمی، داوران و سخنرانان
کمیته علمی
دو تن از چهره های سرشناس و علمی بین المللی جناب آقای دکتر نیما مروجی (دکترای فن آوری های آرام بخش از دانشگاه استنفورد) و خانم نازنین اویسی (کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی شاخه استراتژی طراحی و کارشناسی ارشد طراحی تعامل، دانشگاه هنر کالیفرنیا) خواهند بود. داوری مقالات ارسال شده به جشنواره توسط کمیته علمی صورت میگیرد.

سخنران ها
خانم صنم نصیر پور (استراتژیست طراحی فیوز پراجکت)
خانم نازنین اویسی (طراح ارشد Kaiser Permanente )
آقای مصطفی آروند (برنده جایزه جهانی A’Design عالی‌ترین جایزه طراحی صنعتی جهان)

برگزارکننده کنفرانس
جامعه تجربه کاربری شیراز به عنوان یک سازمان مردم نهاد و فعال‌ترین شبکه تجربه کاربری کشور، اجرا و برنامه‌ریزی این کنفرانس را بر عهده دارند.. تیم اجرایی این کنفرانس متشکل از برخی از فعالان، متخصصان و محققان تجربه‌کاربری کشور است.

اپلیکیشن ساز آنلاین موبایل پازلی به عنوان حامی در این کنفرانس حضور خواهد داشت.

اطلاعات بیشتر: uxconference.ir

برگرفته از وب سایت پونیشا

مصطفی لطفی
مصطفی لطفی
عاشق برنامه نویسی، رباعیات خیام و ورزش شنا هستم. همچنین به تکنولوژی های جدید مخصوصا در حوزه موبایل علاقه مندم و در مورد آن ها مطالعه می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.