برد یا باخت، چرا و چگونه؟
برد یا باخت، چرا و چگونه؟ | قسمت سوم
مهر ۵, ۱۳۹۶
آموزش ثبت تبلیغات در سامانه عدد
آموزش ثبت تبلیغات در سامانه عدد
مهر ۱۲, ۱۳۹۶
نمایش همه

۲۰ راه برای اینکه خودتان را با روش‌های خلاقانه معرفی کنید

روش های خلاقانه معرفی خود

در تمام طول عمرمان، در جاهای مختلف تقریبا خودمان را به هزاران شخص جدید معرفی می‌کنیم، هر بار مکالمه‌ای را با یک غریبه در قطار روبروی شما نشسته است، یا شخصی که به دنبال آدرس می‌گردد. به طور مداوم در حال استفاده از روش‌های خلاقانه برای معرفی خودمان به افراد جدید اطرافمان هستیم اما این کار برایمان یک امر کاملا طبیعی است و متوجه آن نمی‌شویم.

چه در یک جلسه رسمی باشید و چه در یک ملاقات معمولی، روش معرفی یک راه مناسب برای خوب جلوه کردن در تصورات فرد مقابل است. در اینجا ۲۰ راه خلاقانه ذکر شده است، برای اینکه در همان لحظات ابتدایی ملاقات نشان دهید شخص گرانبهایی هستید.

اگر می‌خواهید با روش‌های خلاقه معرفی خود در مکالمات و جلسات آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم با این مطلب در ادامه با من در بلاگ پازلی همراه باشید.

۱- “من خجالتی هستم، لطفا شما برای سلام کردن پیش‌قدم شوید”

اگر آدم خجالتی هستید، یک برچسب روی خودتان بچسبانید و این جمله را روی آن بنویسید: ” من خجالتی هستم، لطفا شما برای سلام کردن پیش‌قدم شوید”. این هم یک روش است اما آیا واقعا این کار را خواهیدکرد؟ مسلما نه.

۲- یک اسم به اندازه هزاران مکالمه ارزشمند است

آیا یک اسم منحصربفرد دارید یا می‌توان اسمتان را به ده شکل مختلف تلفظ کرد؟ به هرحال باید آن را بیان کنید، پس سعی کنید اسمتان را به شکل اصلی یا کوتاه شده آن بیان کنید به طوری‌که بیاد ماندنی و شیرین باشد.

۳- چیزی که شما را منحصربفرد می‌کند، برجسته کنید

” من در نیویورک بزرگ شده‌ام اما اصالتا اهل روسیه هستم”، این جمله کاملا منحصربفرد و بیاد ماندنی است و دو موضوع در اختیار شما قرار می‌دهد که در موردش صحبت کنید، موضوعاتی که مخاطبتان قبلا به آن علاقه‌مند شده است.

۴- با یک موضوع مربوط به فرهنگ شروع کنید

نام خودتان را به شخص یا کاراکتری که همه می‌شناسند مرتبط سازید. “سلام، اسم من رز است، مثل شخصیت سریال فرندز که همه شما می‌شناسید.”

۵- اسم مستعارتان را بیان کنید

اگر می‌خواهید با نام دیگری خطاب شوید، آن نام را بیان کنید. ممکن است مخاطبان این گونه برخورد کند: “اوه، من هم یک عمو به همین نام دارم.”

۶- اجازه دهید طرز لباس پوشیدنتان معرف شما باشد

سبک لباس پوشیدن نشان‌دهنده شخصیت است. برای مثال، دختر چینی را می‌شناسم که عمدا لباس‌های سبز می‌پوشد چراکه مترادف با معنی اسم چینی او یعنی “خوشحال در طبیعت” است. بدین ترتیب هرکسی او را فورا به یاد می‌آورد. بنابراین، لباس شما می‌تواند یک موضوع مکالمه باشد و باعث شود افراد شما را به خاطر بسپارند.

۷- یک تیشرت چاپ کنید

یک تیشرت چاپ کنید و در جلوی آن بنویسید: ” هر چیزی که می‌خواهی در مورد من بدانی در پشت این تیشرت ذکر شده است.” یا هر عبارتی که فکر می‌کنید می‌تواند جذاب باشد.

۸- یک کارت ویزیت برای خود تهیه کنید

همیشه چیزی مانند کارت ویزیت را همراه خود داشته باشید تا به افرادی که ملاقات می‌کنید بدهید که شامل نام و اطلاعات تماستان، حقایقی در مورد خودتان، علاقه‌مندی‌ها یا عادت‌هایتان باشد. اگر هیچ چیز دیگری نیست، باید سعی کنید شخص خاطره‌انگیزی در فضای مکالمات باشید تا روش قدیمی ارتباط را با یک روش جدید جایگزین کنید.

۹- صحبت کنید

به احتمال زیاد شخصی که خود را به او معرفی می‌کنید کمی عصبی و بی‌حوصله باشد، جرات کنید تا به مکالمه بپیوندید و روند آن را در دست بگیرید. در این حال ممکن است مخاطب احساس راحتی بیشتری داشته باشد و به آرامش بیشتری برسد.

۱۰- انسجام در کلام را حفظ کنید

به محیط اطرافتان توجه داشته باشید. احتمالا چیزی در اطرافتان در حال اتفاق افتادن است که می‌توانید از آن برای موضوع مکالمه استفاده کنید، بویژه زمانی که درگیر یک ارتباط و گفتگوی ناخواسته و غیرمنتظره می‌شوید.

۱۱- صادق باشید

“برای صحبت کردن سراغتان آمدم چون تنها اینجا ایستاده بودم و از این تنهایی احساس ناخوشایندی داشتم”. شاید در همین لحظه که شما اقدام به ایجاد ارتباط می‌کنید، شخص مخاطب هم همین حس را داشته باشد.

۱۲- دنبال یک زمینه مشترک بگردید

در همان حال که سلام می‌کنید کمی شخص مقابل را برانداز کنید. صحبت‌های کوچک فقط تا زمانی حوصله‌سربر هستند که دو طرف وجه اشتراکی در آن نداشته باشند. “من در حال تحصیل در انگلستان هستم و واقعا ادبیات کلاسیک را دوست دارم” چه می‌دانید شاید او هم همین‌گونه باشد.

۱۳- سوالات پیگیرانه بپرسید

اجازه دهید مخاطبتان احساس کند دانستن درباره او برایتان مهم است و قصد ندارید در کل مکالمه فقط در مورد خودتان صحبت کنید.

۱۴- موقعیت را درک کنید

به این دلیل که در یک زمان خاص در یک مکان خاص قرار دارید، موضوعی را مطرح کنید. هر دو دانشجو هستید؟ هر دو در یک شرکت کار میکنید؟ دوست دوستتان است؟ این موضوعات شروع‌کننده‌های خوبی برای یک مکالمه جذاب است.

۱۵- شخص دیگری را در راس مکالمه قرار دهید

شروع کردن با یک سوال یا تعریف و تمجید از دیگری، باعث می‌شود بدون اینکه نقطه تمرکز مکالمه باشید صحبت را شروع کنید و خودتان را معرفی کنید، همچنین نشان می‌دهد که آدم کنجکاو و هوشیاری هستید.

۱۶- چیزی را در اتاق پیدا کنید که علاقه به جمع‌آوری آن دارید

” من علاقه زیادی به جمع‌آوری برچسب‌های روی بسته پنیر دارم، اگر بخواهی می‌توانی یکی از آن‌ها را داشته باشی.”

۱۷- دوست مشترک یک کلید است

” من، جرمی را از دوران دانشگاه می‌شناسم، ما کلاس‌های زیادی با هم داشتیم”. این به شما یک روزنه برای صحبت در مورد خودتان و دیگری می‌دهد، که مخاطبتان هم او را می‌شناسد. این اتفاق باعث می‌شود بیشتر احساس صمیمیت کنید یا شاید هم برعکس!

۱۸- با محیط اطراف ارتباط برقرار کنید

حتی اگر توجه او به چیزی در تلویزیون جلب شده‌است، کاری که انجام می‌دهید می‌تواند معرف خوبی برای شما و علاقه‌مندی‌هایتان باشد و توجه او را جلب کند.

۱۹- به شخصی کمک کنید

دلایل زیادی وجود دارد که باعث شود از گوشیتان دست بکشید و آن را در جیبتان قرار دهید. شاید شخصی در نزدیکی‌تان برای باز کردن درب یا حمل چیزی نیاز به کمک داشته باشد، با کمک کردن به او به صورت ناخودآگاه در حال معرفی خود به عنوان یک شخص خیرخواه هستید، این درحالی است که شاید سایر افراد به موضوع بی‌توجه اند و در حال بازی کردن هستند.

۲۰- لبخند بزنید

چهره، بیان و بویژه چمش‌های شما، اولین چیزی است که شخص در اولین برخورد متوجه آن می‌شود. حتی اگر در آن لحظه ناراحت هستید، سعی کنید احساس خوشایندی را به وی منتقل کنید، این کار مردم را درگیر می‌کند.

حال که روش‌های فوق را یاد گرفتید، معطل نکنید؛ اطرافتان را بگردید و با هر شخصی که نزدیکتان است با یک لبخند یا گفتن جمله‌ای، ارتباط برقرار کنید. این کار می‌توانید شروع‌کننده مکالمه‌ای جذاب و جالب یا حتی یک دوستی باشد.

 

 

منبع: lifehack
داوود عباسی
داوود عباسی
من هم مثل خیلی ها قبل از دانشگاه توی برقراری ارتباط مشکل داشتم، اما انقدر فعالیت هام توی این دوره زیاد شد که چندین ماه در قسمت ارتباط با مشتریان پازلی کار می کردم و الان هم مدیر تولید محتوا هستم :) به مباحث مدیریتی و آواز خوندن علاقه زیادی دارم و حافظه ام طوریه که اگه کاری بهم سپرده بشه، می تونید مطمئن باشید یادم نخواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *