جشنواره تابستانه پازلی
۲۵ مرداد، ۱۳۹۹
-اپلیکیشن خدمات خشکشویی و کارواش آن‌واش-اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 4
مصاحبه با فرهاد الیاسی (اپلیکیشن آن‌واش)
۲۵ مرداد، ۱۳۹۹

تایپ سریع ارثی نیست که از نسلی به نسل دیگر منتقل شود بلکه فقط با آموزش تایپ سریع و تمرین و تکرار می‌تونید به یک تایپیست حرفه‌ای تبدیل بشید. حتما افراد حرفه‌ای و تایپیست‌های زیادی رو دیدید که بدون نگاه کردن به صفحه کلید به سرعت تایپ می‌کنند!!! یکی از روش‌های افزایش سرعت در تایپ استفاده از روش تایپ ده‌انگشتی است و اگر به این نوع تایپ مسلط نیستید و علاقه‌ی زیادی به یادگیری تایپ سریع دارید در این مطلب نکات مهمی رو در مورد این روش تایپ با هم مرور می‌کنیم. در ادامه مطلب با من در بلاگ پازلی همراه باشید.

حتما براتون پیش اومده که یک پیانیست رو وقتی ساز میزنه ببینید!!! تا حالا به این فکر کردید که چطور یک پیانیست ساعت‌ها می‌تونه پشت پیانو بشینه و ساز بزنه، بدون اینکه دردی رو روی عضلات بدنش حس کنه؟ یا اینکه چطور می‌تونه بدون نگاه کردن به انگشت‌های دستش اون‌ها رو روی کلاویه‌های پیانو حرکت بده و نت‌هایی رو که روبه‌روی خودش می‌بینه اجرا کنه؟
پیانیست‌ها قبل از شروع به ساز زدن، وضعیت نشستن، شرایط دست‌ها و فاصله‌‌ها و… رو چک می‌کنند و همیشه از حافظه‌ی دیداری، شنیداری و لامسه‌شون برای نواختن کمک می‌گیرند. قطعا روز اول که پشت پیانو نشستند با این مهارت ساز نمی‌زدند و با هر روز تمرین و تکرار به این مرحله رسیدند. شما هم برای اینکه بدون مشکل مدت‌ها پشت لپ‌تاپ‌تون تایپ کنید باید مثل اون‌ها رفتار کنید.
حالا وقت این رسیده که شما هم تایپ سریع رو با اصول یک پیانیست شروع کنید.
-آموزش تایپ سریع -اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 1

قبل از هر کاری نکات زیر رو بررسی کنید:

 • راست بنشینید مثل یک پیانیست!!! خودتون رو در یک رستوران گرون قیمت و شیک تصور کنید و پشت‌تون رو صاف نگه‌ دارید.
 • حواستون به آرنج‌ها باشه که اون‌ها رو به صورت قائم روی میز قرار بدید.
 • مثل یک پیانیست مچ‌های دست‌تون نباید فشاری رو تحمل کنه پس به دلیل خستگی و استراحت کردن، وزن بدن‌تون رو روی مچ‌ها نندازید.
 • به شانه، بازو و ماهیچه‌های کمر فشار وارد نکنید.
 • مانیتور رو چک کنید!!! اول از همه نور صفحه رو بررسی کنید و بعد فاصله چشم‌ها از صفحه رو تنظیم کنید، به طوری که بین چشم‌هاتون و صفحه‌ی نمایش حدود ۴۵ تا ۷۵ سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد.
 • پیانیست‌ها اجازه ندارند که به انگشت‌های دست‌هاشون روی پیانو نگاه کنند پس شما هم نباید به انگشت‌های دست روی صفحه‌کلید نگاه کنید. مطمئن باشید انگشت‌های دست‌تون مکان خودشون رو روی صفحه‌کلید به واسطه‌ی حافظه‌ی ماهیچه‌ای(لامسه) پیدا می‌کنند.

حالا سه سوته می‌تونید اصول اولیه‌ی تایپ ده‌انگشتی رو یاد بگیرید و بعد از اون با تمرینات مداوم مهارت خودتون رو در این زمینه بالا ببرید.

سوت اول:

روی صفحه‌کلید دو دکمه وجود داره که روی خودشون برجستگی‌هایی دارند که این ویژگی برای نابیناها درنظر گرفته شده ولی به شما هم کمک می‌کند که در هر شرایطی بودید بتونید موقعیت این دو دکمه رو با لمس کردن صفحه‌کلید پیدا کنید پس چشم‌هاتون رو ببندید و با انگشت اشاره سعی کنید این دو دکمه رو پیدا کنید. دکمه‌های موردنظر دکمه‌ی ‘ت‘ و ‘ب‘ هستند. انگشت اشاره دست راست، روی حرف ‘ت‘ و انگشت اشاره دست چپ، روی حرف ‘ب‘ قرار می‌گیرند.

سوت دوم:

برای تایپ سریع باید دست‌هاتون رو با توجه به این دستورالعمل روی صفحه‌کلید قرار بدید: باید دو انگشت شصت‌تون رو روی دکمه‌ی اسپیس(space) صفحه‌کلید قرار بدید و سه انگشت دیگه‌ی دست راست‌تون رو کنار کلید ‘ت‘ و به ترتیب روی حروف ‘ن،م،ک‘ بذارید و همچنین برای دست چپ هم باید سه انگشت باقی‌مونده رو روی حروف ‘ی،س،ش‘ قرار بدید. به ردیفی که دست‌هاتون روی اون قرار گرفته، ردیف خانه گفته می‌شه به این دلیل که حروف این ردیف جز پرکاربردترین حروف هستند و  هر انگشت‌ بعد از تایپ هر حرف باید دوباره به وضعیت اولیه خودش برگرده و همینطور که در تصویر زیر می‌بینید همیشه حالت اولیه دست شما روی صفحه کلید به این شکل است که انگشت‌های دست راست روی ‘ت، ن، م، ک‘ و انگشت‌های دست چپ روی ‘ب، ی، س، ش‘ قرار داشته باشند و در این حالت موقعیت بقیه‌ی حروف روی صفحه‌کلید براتون قابل دسترسی است. قابل به ذکره که حروف به ترتیب کاربردشون روی صفحه‌کلید چیده شدن و یکی از دلایل نامرتب بودن حروف به ترتیب حروف الفبا همین است.
-آموزش تایپ سریع -اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 2

سوت سوم:

هر انگشت روی ردیف خانه به حروف اطراف خودش دسترسی داره به عنوان مثال انگشت اشاره شما که روی حرف ‘ت‘ قرار دارد می‌تونه به حروف ‘ع، آ، د، پ‘ دسترسی داشته باشد به همین ترتیب بقیه انگشت‌ها هم همین وضعیت رو دارند پس زمانی که تایپ رو شروع می‌کنید و یک انگشت از وضعیت اولیه خارج می‌شه و حروف اطراف رو وارد می‌کنه باید دوباره به ردیف خانه برگردد و بعد انگشت بعدی شروع به حرکت کند. تمام انگشت‌ها به همین ترتیب بعد از حرکت و تایپ باید به وضعیت اولیه برگردند، ممکن است که با بلند شدن یک انگشت، انگشت‌های دیگر به طور غیر‌ ارادی از جای خودشون بلند بشند، اما این موضوع ایرادی نداره و به مرور زمان حل می‌شه و مهم این هست که حتماً پس از فشار دادن دکمه‌ی موردنظر، هر دو انگشت به حالت اولیه‌ی خودشون برگردند. در ابتدا شاید این کار به نظر شما سخت و کند بیاید اما فراموش نکنید که با مرور زمان و تمرین به قدری در این کار مهارت پیدا می‌کنید که تایپ کردن از نوشتن با خودکار براتون راحت‌تر می‌شه.

نکات زیر رو مورد توجه قرار بدید:

 •  طبق رنگ‌های تصویر انگشت‌ها رو روی دکمه‌هایی فشار بدید که برای همون انگشت در نظر گرفته‌شده‌اند.
 • بازگشت به ردیف خانه رو فراموش نکنید.
 • از حافظه تصویری(دیداری) خودتون استفاده کنید و کیبورد رنگی که در تصویر بالا هست رو همیشه در ذهن تصور کنید تا بتونید مکان حدودی حروف رو به خاطر بسپارید.
 • همیشه یک ریتم تایپ کردن داشته باشید و اون رو حفظ کنید.
 • انگشت کوچک همیشه باید کلید shift رو فشار بده.

یادگیری تایپ ده انگشتی راحت و بدون هزینه است و فقط برای افزایش سرعت تایپ به تمرین زیادی نیاز دارد و شما می‌تونید با وقت گذاشتن برای تمرینات روزی ۳۰ دقیقه، به یک تایپیست حرفه‌ای تبدیل بشید پس همین الان تمرین آنلاین رو از سایت های زیر شروع کنید:
تایپو
تایپکده
یوتایپ

امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشه، منتظر شنیدن نظرات شما هستم.

 

شکیبا قهوه‌چی
شکیبا قهوه‌چی
همیشه شکیبا هستم با یک لبخند بزرگ روی لبم :) اکثر اوقات کارها،افکار و احساساتم رو می‌نویسم و از نوشتن خسته نمیشم برای همین وارد پازلی شدم که از این استعدادم استفاده کنم و محتوا تولید کنم :) به طراحی UI/UX علاقه دارم و توی این زمینه درحال یادگیریم.همیشه سعی میکنم که کاری که بهم سپرده می‌شه رو درست و دقیق انجام بدم.کتاب خوندن رو دوست دارم مخصوصا خوندن شعرهای فاضل نظری :) عاشق نقاشی، شنا و موسیقیم و از رنگ‌ها انرژی می‌گیرم برای همین هر چیزی که رنگی باشه رو دوست دارم و چشم قلبی میشم.دست من باشه همینجوری اینجا براتون از خودم می‌نویسم :d ولی اینجا کاراکترهاش محدوده هاهاهااااا :)

6 Comments

 1. Avatarریحانه گفت:

  سلام. خیلی مطلب خوبی بود.
  یادگیری تایپ خیلی ساده هست. فقط کمی دقت و صبر میخواد.
  در مورد نحوه یادگیری هم خیلی تحقیق کردم و من هم از سامانه ایرانی وی تایپ استفاده میکنم. به آدرس wetype.ir.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *