بک‌لینک چیست
آن‌چه مدیر هر کسب‌وکاری باید از سئو بداند – بک‌لینک
۲۱ اسفند، ۱۳۹۹
اصول روان‌شناسی رنگ در طراحی
اصول روان‌شناسی رنگ در طراحی اپلیکیشن موبایل و سایت
۲۱ اسفند، ۱۳۹۹
نمایش همه

فرار از زندان با شناخت تله‌های ذهنی

شناخت تله‌های ذهنی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

چرا من؟ چرا همیشه تمامی درها به روی ” من ” بسته می‌شوند؟ شک ندارم حس خوبی به من ندارد و یا حتی از من متنفر است. آیا این جملات برای شما آشنا هستند؟ اگر جواب شما مثبت است، نیاز به نگرانی نیست، شما تنها نیستید. اشتباهات شناختی و یا تله‌های ذهنی، روش‌های نادرست و رایجی برای تفکر هستند. در لحظه قضاوت و تفکر این تله‌های ذهنی به روش زیرکانه‌ای خود را منطقی و قابل تعمیم جلوه می‌دهد و احساسات منفی و بدبینی را به دنبال دارند.

شناخت انواع تله‌های ذهنی

نکته‌ای که باید مدنظر قرارداد این است؛ درواقع واکنش‌های ما نسبت به وقایع و نحوه تفکر ما تعیین‌کننده احساسات ما نسبت به اتفاقات هستند و اتفاقات به‌خودی‌خود، احساسات ما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند. با شناخت تله‌های ذهنی می‌توانیم از این اتفاق جلوگیری کنیم. در ادامه چندین تله ذهنی رایج را با هم بررسی می‌کنیم:

شناخت تله‌های ذهنی

کشتی‌ها غرق خواهند شد

ذهن ما پول می‌گیرد تا افکار منفی را با تمام وجود ببلعد. زمانی را تصور کنید که رفتار نسبتاً سرد یک غریبه در اولین برخورد را به دید تنفر آواز خودتان می‌بینید. گاهی از اوقات ما منفی‌ترین و نامحتمل‌ترین پیامد را به‌عنوان نتیجه نهایی در نظر می‌گیریم و ساعت‌ها خیال‌پردازی می‌کنیم و تا انتهایی خیال اشتباه خود پیش می‌رویم تا غرق شویم.

استدلال عاطفی (من را دوست ندارد)

یکی از متداول‌ترین دام‌های تفکر که در آن گرفتار می‌شویم استدلال عاطفی است. درنظرگرفتن احساسات خود به‌عنوان مدرکی برای حقیقت و وضعیت موجود. تمامی زمان‌هایی رو به‌خاطر بیاورید که به‌صرف آن که در شروع روز دل‌شوره داشتید، تمامی روز در انتظار یک اتفاق ناگوار بودید و روز خود را از دست دادید و در احساسات خود گم شدید.

عدالتی در کار نیست

چرا همکارم با وجود ساعت کاری محدودتر مشمول ترفیع رتبه شده اما من در نظر گرفته نشده‌ام؟ این عادلانه نیست.

زمانی که ما خود را در جایگاهی تصور می‌کنیم که تمامی اتفاقات پشت پرده را بدون دانستن، بر خود واضح می‌بینیم و یا هنگامی‌که با دانش اندک خود عادلانه بودن و یا نبودن شرایط را حکم می‌کنیم گرفتار این دام شده‌ایم.

نجات دهنده‌ای نخواهد آمد.

زمانی که در حال غرق شدن در افکارمان هستیم دوست داریم ابراز ضعف و ناتوانی کنیم و نمی‌توانیم در تاریکی افکار خود حتی باریکه‌ای از نور ببینیم. تمامی لحظاتی را تصور کنید که حل مشکلات خود احساس تنهایی مطلق کرده‌اید درصورتی‌که اگر اراده کرده و تقاضا کمک کنید؛ افرادی هستند که با روی گشاده به کمک شما خواهند آمد.

من نبودم دستم بود

ما عادت کردیم تا به‌جای پذیرفتن سهم خودمان در یک اتفاق، انگشت اتهام را دقیقاً روبه روی دیگران بگیریم و خودمان را از هرگونه گناه و اشتباه مبرا بدانیم و با لبخندی بر لب شانه از زیر مسئولیت‌های خودمان خالی کنیم. سعی کنید اگر در چنین موقعیت‌هایی قرار گرفتید چندین ثانیه مکث کنید و طرح رفتاری خودتان را شناسایی کنید تا در دام این تله نیفتید.

یا سیاه و یا سفید، حد وسطی وجود ندارد

تفکر همه یا هیچ یکی از مخرب‌ترین تله‌های ذهنی است. این نوع تفکر معیوب می‌تواند شامل عدم توانایی دیدن گزینه‌های موجود در یک موقعیت یا راه‌حل‌های یک مشکل باشد. به یاد تمام دفعاتی باشید که قصد دارید کاری را از روز شنبه شروع کنید و اگر شنبه صبح کمی دیرتر از خواب بیدار شوید؛ برنامه خود را به شنبه آینده موکول خواهید کرد تا به‌صورت عالی انجام شده و نقصی در آن نباشد درحالی‌که می‌توانید ادامه روز خود را دریابید و هفته عالی داشته باشید.

من می‌دانم

احتمالاً با این تله به‌صورت ناخودآگاه و به‌دفعات متعدد مواجه شده‌اید. تمایل به دانای کل دانستن خود و تصور تمامی پیشامدهای آینده بدون داشتن نشانه‌ای از آن‌ها. وقت‌هایی که به افکارمان اجازه می‌دهیم قاضی باشند و بدون داشتن تمامی اطلاعات، حکم صادر کنند. اگر مثل ما هستید و برخی از این تله‌های تفکر برای شما آشنا به نظر می‌رسند پس نگران نباشید، این نکته مثبتی است. بهترین راه برای مبارزه با این تحریف‌های شناختی این است که در زمان استفاده از آن آگاه باشید و یک‌قدم به عقب برگردید تا با ارزیابی شرایط متفاوت رفتار کنید.

در این مطلب سعی شد با کمک به شناخت تله‌های ذهنی از درگیری‌های ذهنی که روزانه برای ما اتفاق می‌افتد جلوگیری شود. اگر به دنبال توسعه مهارت‌های نرم خودتان هستید توصیه می‌کنم مطالب زیر را مطالعه کنید:

شش ترفند برای افزایش تاب‌آوری از طریق انعطاف‌پذیری

سه ابزار برای مدیریت گفت‌وگوهای سرنوشت‌ساز

فاطمه محسنی
فاطمه محسنی
بیست و اندی ساله و دانشجوی ادبیات انگلیسی ام ، از بچگی عاشق یادگرفتن زبان های جدید بودم و هنر و ادبیات بیشتر از هر چیزی توی دنیا منو ذوق زده میکنه . تو یه دنیای موازی ممکنه یه معلم ، پزشک ، روانشناس، نویسنده ویا حتی کتاب فروش باشم ولی الان با تمام توانم کنار شما پازلی هام و دوستتون دارم

3 Comments

  1. fateme barazgani گفت:

    خیلی عالی بود، ممنون بابت زحماتتون 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *