به‌روزرسانی جدید پازلی در خرداد‌‌ماه ۱۴۰۰ -اپلیکیشن‌ساز موبایل پازلی-puzzley 11
به‌روزرسانی جدید پازلی در خردادماه ۱۴۰۰
۱۰ تیر، ۱۴۰۰
معرفی ۴ اپلیکیشن کاربردی برای یادگیری زبان‌های جدید-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 5
معرفی ۴ اپلیکیشن کاربردی برای یادگیری زبان‌ جدید
۱۰ تیر، ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 4 دقیقه

مدل‌های برتر در برنامه‌ریزی استراتژیک بازاریابی کدام‌اند؟ استارتاپ‌های زیادی با تکیه بر موتور پازلی کار خود را شروع کرده‌اند. کسب‌وکارهایی در ابعاد مختلف که از اولین دغدغه‌هایشان انتخاب یک استراتژی مارکتینگ مناسب است. مدل‌های زیادی برای تعیین یک برنامه مارکتینگ وجود دارد که آن‌قدر زیاد هستند، هر فرد تازه‌کاری را می‌تواند دچار سرگیجه‌ای ابدی کند. مدل‌هایی مثل پنج نیروی پورتر، ماتریس S.W.O.T یا استراتژی اقیانوس آبی که هرکدام‌شان اغلب به‌عنوان کلید حل تمام مشکلات به ما ارائه می‌شوند، درحالی‌که هرکدام برای بازه‌ای، مرحله‌ای از عمر استارتاپ مناسب هستند.مدل‌های تدوین استراتژی مارکتینگ اگر در موقعیت نادرستی استفاده شوند، می‌توانند به‌جای راه‌گشایی ما را گمراه‌تر کنند. بنابراین اولین قدم در برنامه‌ریزی استراتژیمارکتینگ، تشخیص مرحله‌ای است که در آن هستیم. اگر ندانیم فرآیند از چه گام‌هایی تشکیل شده‌است و ما کجا هستیم، قادر به انتخاب استراتژی مناسب نخواهیم بود. بنابراین برای چیدن استراتژی دقیقی برای مارکتینگ، نیاز به دانستن برنامه گام‌به‌گام و آشنایی با مدل‌های هر مرحله خواهید داشت.

گام اول: تحلیل موقعیت و شرایط سازمان

در مرحله تحلیل موقعیت به‌سادگی باید در مورد سازمانی که برای آن برنامه مارکتینگ‌ را تهیه می‌کنیم، بنویسیم. مقداری اطلاعات از سابقه شرکت می‌تواند مکان خوبی برای شروع باشد. سازمان از کجا شروع شد و چگونه به موفقیت رسید. بعد از روی کاغذ آوردن این موارد، باید سعی کنیم تا جزئیات را دقیق‌تر کنیم. برای این منظور می‌توانیم به سوالاتی مثل چیستی ساختار سازمانی، فرهنگ سازمان، ماموریت، چشم‌انداز، اهداف و استراتژی‌ها و تاکتیک‌های فعلی پاسخ دهیم. بیانیه مشکلی که کسب‌وکار به آن پاسخ می‌دهد نیز می‌تواند در ذیل توضیحات این مرحله بیاید.
بعد از کسب یک تحلیل کلی از موقعیت و شرایط شرکت، وقت آن رسیده تا سراغ مدل یا ماتریس اِیبل (Abell’s Business definition) برویم. ماتریس ایبل به سازمان‌ها کمک می‌کند تا تعریف درستی از کسب‌وکار خود پیدا کنند. در مرحله تحلیل شرایط پیداکردن درک درست و قابل اتکا از کسب‌وکارمان امری حیاتی است. داشتن یک درک درست پُلی خواهد بود که ما را به مرحله دوم، یعنی تحلیل بیرونی می‌رساند. امری که با کمک مدل سه‌وجهی ایبل قابل دستیابی است. سه محور ماتریس ایبل، شامل گروه‌های مشتریان (برای چه کسی؟)، نیازهای این دسته از مشتریان (چه چیزی؟) و تکنولوژی‌ها (چگونه؟) است. هنگام نوشتن تکنولوژی‌ها ما در کنار نوشتن تکنولوژی‌های محصولات خودمان، نگاهی نیز به تکنولوژی رقبا می‌اندازیم که خود ما را به گام دوم خواهد برد.
۶ گام در برنامه‌ریزی استراتژیک مارکتینگ - قسمت اول-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 1

گام دوم: تحلیل خارجی

تحلیل خارجی یا محیط کسب‌وکار همیشه از سطح کلان یا ماکرو شروع می‌شود. تحلیل سطح ماکرو شامل مرور ابعاد جمعیت‌شناختی، اقتصادی، اجتماعی، تکنولوژیک و محیط‌زیستی و سیاسی است. تمام این فاکتورها مربوط به محیط کلان یک کسب‌وکار، مانند شرایط کلی کشور در هرکدام از این ابعاد، هستند.
پس از تحلیل ماکرو به سراغ تحلیل میانی می‌رویم. نام دیگر تحلیل میانی، تحلیل پیوند است زیرا سطح تحلیل پیوند یا میانی برای آشکار ساختن رابطه بین سطح تحلیل خرد و کلان به کار گرفته می‌شود. در تحلیل میانی چهار بعد مختلف را مورد تحلیل قرار می‌دهیم. این چهار بعد شامل تحلیل شبکه پخش و توزیع، تحلیل رقبا، تحلیل مشتریان و تحلیل شاخه است. در این مرحله اگر می‌خواهید مطمئن شوید که بازار شما به اندازه کافی جذاب است، می‌توانید به سراغ مدل پنج نیروی پورتر بروید.
با استفاده از مدل پنج نیروی پورتر در این مرحله می‌توانید پرونده تحلیل میانی‌تان را ببندید، زیرا این مدل ابعاد متنوعی را پوشش داده و به شما در تصمیم‌گیری در مورد میزان جذابیت بازار کمک مؤثری می‌کند. البته به یاد داشته باشیم که در هیچ‌کدام از مراحل تحلیل محیطی یا بیرونی، هیچ‌وقت اسمی از خود سازمان نمی‌بریم. گام دوم فقط در مورد عوامل خارجی مثل رقبا، مشتریان و شرایط محیطی و سیاسی و سایر عواملی است که زمین‌بازی و قواعد کسب‌وکار را تشکیل می‌دهند.

۶ گام در برنامه‌ریزی استراتژیک مارکتینگ - قسمت اول-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 2

گام سوم: تحلیل داخلی

در مرحله تحلیل بیرونی یا همان تحلیل محیط به‌هیچ‌وجه نباید اسمی از شرکت ببریم. اما روشن است که تحلیل داخلی تماماً در مورد خود سازمان، فارغ از محیط آن است. در گام قبلی دو سطح تحلیل کلان (ماکرو) و تحلیل میانی (پیوند) را بررسی کردیم. در این مرحله به سراغ تحلیل خرد یا میکرو می‌رویم.
دو روش مناسب برای تحلیل داخلی کسب‌وکار، مدل ۷ اس مکینزی (۷S Mc kinsey)، مدل زنجیره ارزش پورتر (Value Chain Porter) است. در کنار مدل‌های فوق، برای تحقیق بیشتر از ماتریس گروه بوستون (BSG/Portfolio) هم می‌توان برای تحلیل درونی کسب‌وکار استفاده کرد.

۶ گام در برنامه‌ریزی استراتژیک مارکتینگ - قسمت اول-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 3 مدل زنجیره ارزش پورتر

خلاصه گام‌های اول تا سوم:


در سه گام اول از شش گام برنامه‌ریزی استراتژیک موفق شدیم تا درک درستی از شرایط داخلی و بیرونی سازمان‌مان و ماهیت آن پیدا کنیم. اطلاعاتی که برای برنامه‌ریزی استراتژیک حیاتی هستند. در واقع سه مرحله اول به ما کمک خواهند کرد تا صورت مساله را به خوبی بفهمیم و تعریف کنیم، و همان‌طور که معروف است ” فهمیدن صورت سوال، نصف راه‌حل است”. در قسمت بعدی به سراغ معرفی مدل‌ها و راهکارهایی می‌رویم که به ما کمک می‌کنند از اطلاعات سه گام اول بهترین استفاده را برای ایجاد یک استراتژی مارکتینگ مناسب بکنیم.

اگر به دنبال توسعه مهارت‌های بازاریابی خود هستید توصیه می‌کنم مطالب را با استفاده از نقشه‌ راه دنبال کنید.
درصورت بازنشدن صفحه‌ی آموزش و مواجهه با خطای ۴۰۴ در نقشه راه زیر باید منتظر بمانید. مطالب طبق زمانبندی به مرور تا تاریخ ۱۷ تیر ۱۴۰۰ روی بلاگ منتشر می‌شوند. 🙂

مصطفی لطفی
مصطفی لطفی
عاشق برنامه نویسی، رباعیات خیام و ورزش شنا هستم. همچنین به تکنولوژی های جدید مخصوصا در حوزه موبایل علاقه مندم و در مورد آن ها مطالعه می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *