آنچه مدیر هر کسب‌وکاری باید از سئو بداند. – صفحه ۴۰۴- اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی - puzzley.ir 3
آنچه مدیر هر کسب‌وکاری باید از سئو بداند. – صفحه ۴۰۴
۱۰ مرداد، ۱۴۰۰
راهنمای کوتاه اما جامع تیترنویسی حرفه‌ای-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 1
راهنمای کوتاه اما جامع تیترنویسی
۱۰ مرداد، ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 8 دقیقه

شما با استفاده از گوگل‌کلندر می‌توانید برنامه‌های زندگی خود را برنامه‌ریزی کنید و برای هر کار در زمان مشخص یک رویداد ایجاد کنید تا در تقویم شما ثبت شود و به شما یادآوری کند تا همیشه به‌موقع به جلسات و کارهای خود برسید و آن‌ها را فراموش نکنید. در آموزش قبل با محیط گوگل‌کلندر آشنا شدید و در این آموزش می‌خواهم به شما ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر یا همان اضافه‌کردن یک برنامه به تقویم شخصی‌تان را آموزش دهم.

این سری آموزش‌ها در پنج قسمت طراحی شده است:

آموزش ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر:

بعدازاین که وارد سایت گوگل‌کلندر شدید، صفحه زیر را مشاهده می‌کنید.
ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 1

برای ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر دو راه وجود دارد:

۱. دکمه create: همان‌طور که در تصویر بالا مشخص شده است با کلیک روی دکمه  “create” می‌توانید صفحه  ایجاد رویداد را مشاهده کنید.
۲. کلیک روی بازه زمانی موردنظر در تقویم: به‌عنوان‌مثال شما می‌خواهید در بازه زمانی ۹ تا ۱۰ صبح روز سه‌شنبه کلاس زبان خود را به تقویم اضافه کنید. برای این کار کافی است روی این بازه زمانی کلیک کنید تا پاپ‌آپ ایجاد رویداد برای شما نمایش داده شود. شما می‌توانید از این پنجره هم رویداد خود را ثبت کنید اما اگر می‌خواهید جزئیات بیشتری را اضافه کنید باید دکمه “more options” را کلیک کنید تا صفحه  کامل ایجاد رویداد را داشته باشید.
ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 2

صفحه ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر:

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید این صفحه به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:
ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 3

۱. عنوان و تاریخ (add title)
۲. جزئیات رویداد (event details)
۳. مهمان‌ها یا همان اعضا حاضر در جلسه (guests)

۱. عنوان و تاریخ (add title)

Add title: در این فیلد می‌توانید عنوان جلسه یا رویداد یا حتی کاری که دارید را بنویسید به‌عنوان‌مثال جلسه با تیم محتوا، کلاس زبان، وقت دندان‌پزشکی و یا هر چیز دیگر.
ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 4همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید:
۱. با کلیک روی این قسمت می‌توانید تاریخ روز شروع جلسه را مشخص کنید.
۲. زمانی که روی این دکمه کلیک کنید می‌توانید ساعت شروع جلسه را انتخاب کنید یا در این قسمت ساعت دقیق را تایپ کنید.
۳. در این قسمت طبق شماره دو می‌توانید ساعت اتمام جلسه را مشخص کنید.
۴. با استفاده از این دکمه هم مانند شماره یک می‌توانید تاریخ پایان جلسه را مشخص کنید.
نکته: بعضی از رویدادها چندروزه هستند مانند استارتاپ‌ویکند، به همین دلیل تاریخ روز شروع و پایان رویداد را با هم متفاوت هستند. اگر به‌عنوان‌مثال می‌خواهید کلاس زبان خود را وارد کنید باید تاریخ شروع و پایان را مثل هم و در یک روز انتخاب کنید.
۵. منطقه زمانی (time zone): منطقه  زمانی شما به‌صورت پیش‌فرض همان کشوری است که در تنظیمات اصلی کلندر وارد کرده‌اید اما شما می‌توانید برای هر رویداد به‌صورت جداگانه هم این گزینه را مشخص کنید. به‌عنوان‌مثال اگر یکی از جلسات شما در کشور دیگری برگزار می‌شود، می‌توانید منطقه زمانی جلسه موردنظر را از این قسمت انتخاب کنید یا حتی اگر رویدادی مثل یک تور را می‌خواهید ایجاد کنید، می‌توانید منطقه زمانی شروع و پایان رویداد را به‌صورت جداگانه مشخص کنید.
با کلیک روی قسمت “event start time zone” که در تصویر زیر مشخص شده است، می‌توانید کشور موردنظر برای شروع رویداد را مشاهده و انتخاب کنید. زمانی که تیک را کلیک کنید منطقه زمانی پایان رویداد برای شما فعال می‌شود.
ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 5۶. بعضی از رویدادها هستند که تمام روز شما را اشغال می‌کنند مانند رفتن به کمپ تفریحی در روز دوشنبه، این رویداد تمام روز دوشنبه شما را پر می‌کند و لازم نیست برای آن ساعت مشخص کنید. شما می‌توانید برای این نوع رویدادها تیک “all day” را بزنید.
اگر رویدادتان هر روز نیست باید روی دکمه‌ی “does not repeat” کلیک کنید منوی زیر را مشاهده خواهید کرد.

“Does not repeat”: این گزینه برای زمانی است که نمی‌خواهید این رویداد دوباره تکرار شود.
“Daily”: این گزینه برای تکرار هر روزه‌ی رویداد است مانند خوردن قرص‌ها.
“Weekly on Monday”: چون این رویداد را در روز دوشنبه انتخاب کرده‌ایم با انتخاب این گزینه هر هفته دوشنبه‌ها این رویداد برای شما ثبت خواهد شد.
“Monthly on first Monday”: با کلیک روی این گزینه دوشنبه اول هر ماه این رویداد برای شما تنظیم می‌شود.
“Annually on March 1”: اگر این گزینه را انتخاب کنید این رویداد یکم مارس هر سال برای شما ذخیره می‌شود. بیشتر برای رویدادهای سالیانه کاربرد دارد.
“Every week day(Monday to Friday)”: زمانی که این گزینه را انتخاب کنید رویداد را از روزی که انتخاب کردید تا جمعه تکرار می‌کند به‌عنوان‌مثال چون ما تاریخ دوشنبه یک مارس را انتخاب کرده‌ایم اگر این دکمه را بزنیم این رویداد از دوشنبه تا جمعه تکرار می‌شود.
“Custom”: اگر این گزینه را کلیک کنید پنجره زیر برای شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید به‌صورت دستی تنظیمات روز را انجام دهید. به‌عنوان‌مثال اگر روزهای زوج کلاس دارید می‌توانید از این قسمت تنظیمات را انجام دهید تا کلاس در تمام روزهای زوج برای شما ثبت شود.
ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 7 در این پنجره از قسمت اول (Repeat every)، می‌توانید مشخص کنید که هرچند هفته یک‌بار یا هر روز چند بار رویداد تکرار شود.
از قسمت دوم (Repeat on) می‌توانید مشخص کنید که در چه روزهایی تکرار شود و در قسمت سوم (Ends) می‌توانید مشخص کنید که تا چه زمانی این تکرارها ادامه داشته باشد.

۲. جزئیات رویداد (event details)

۱. “add google meet”: اگر جلسه شما آنلاین برگزار می‌شود، می‌توانید با استفاده از این دکمه گوگل‌میت را به جلسه خود اضافه کنید.

  • زمانی که روی این دکمه کلیک کنید گوگل‌میت برای جلسه شما یک لینک ورود ایجاد می‌کند. هر زمان که در این رویداد، افراد حاضر در جلسه را اضافه کنید و در تقویم آن‌ها هم ثبت شود، افراد می‌توانند در زمان مقرر وارد کلندر خود شوند و روی دکمه  “join to google meet” کلیک کنند و به گوگل‌میت متصل شوند. حتی می‌توانید لینکی که تولید شده را کپی کنید و برای شرکت‌کنندگانی که کلندر ندارند ارسال کنید.
  • همچنین اگر دوست نداشتید از این دکمه استفاده کنید زمانی که این رویداد را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید و افراد را دعوت کنید لینک گوگل‌میت به‌صورت اتوماتیک تولید می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با گوگل‌میت می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:
راهنمای استفاده از گوگل‌میت

۲. add location: اگر رویداد شما در مکان خاصی برگزار می‌شود که می‌خواهید آدرس آن را به‌خاطر داشته باشید یا می‌خواهید آدرس جلسه‌ای که ایجاد می‌کنید را با بقیه افراد به اشتراک بگذارید، می‌توانید لینک گوگل‌مپ آن را در این قسمت وارد کنید.
۳. از این قسمت می‌توانید برای یادآوری این جلسه استفاده کنید. می‌توانید مشخص کنید که چند روز یا چند هفته یا حتی چند ماه قبل از رویداد به شما یادآوری کند و همچنین می‌توانید مشخص کنید که این یادآوری به‌صورت یک نوتیفیکیشن باشد یا ایمیل.
۴. از این قسمت می‌توانید برای این رویداد رنگ انتخاب کنید و مانند یک تگ عمل می‌کند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید کلاس‌های ورزش خود را رنگ زرد و کلاس‌های زبان خود را رنگ قرمز انتخاب کنید تا به‌راحتی بتوانید آن‌ها را تشخیص دهید.
۵. در این قسمت می‌توانید مشخص کنید که دیگر افرادی که به کلندر شما دسترسی دارند این رویداد را چگونه ببینند. اگر با دیدن جزئیات تقویم خود مشکلی ندارید این قسمت را تغییر ندهید. اما اگر برای شما مهم است می‌توانید با استفاده از دو گزینه  busy و free وقت‌های پر و خالی خود را مشخص کنید. به‌عنوان‌مثال اگر busy را انتخاب کنید به‌جای اینکه عنوان جلسه  شما مشخص شود، برای فردی که تقویم شما را مشاهده می‌کند فقط busy نوشته می‌شود.
از قسمت “defult visibility” می‌توانید مشخص کنید که این رویداد عمومی (public) باشد و همه افرادی که به کلندر شما دسترسی دارند آن را ببینند یا خصوصی (private) باشد.
۶. در این قسمت می‌توانید توضیحاتی در مورد جلسه بنویسید یا اگر فایلی لازم است به آن اضافه کنید. این توضیحات را تمام افرادی که به رویداد اضافه می‌شوند، می‌توانند مشاهده کنند.

۳. مهمان‌ها یا همان اعضا حاضر در جلسه (guests)

این تقویم برای هماهنگی راحت جلسات و کارها است پس زمانی که شما جلسه‌ای با چند نفر دارید می‌توانید آن‌ها را به این جلسه اضافه کنید تا هم از حضورشان مطلع شوید هم کلندر به آن‌ها یادآوری کند. برای این کار فقط باید افراد جیمیل داشته باشند و از گوگل کلندر استفاده کنند.
برای اینکه افراد را به جلسه اضافه کنید باید ایمیل آن‌ها را در فیلد این قسمت وارد کنید. از قسمت پایین فیلد (Guest permissions) می‌توانید به مهمانان دسترسی بدهید:
Modify event: اگر این تیک را بزنید مهمانان می‌توانند در رویداد شما تغییرات ایجاد کنند به‌عنوان‌مثال تاریخ را عوض کنند یا هر تغییرات دیگری.
Invite others: با تیک این گزینه افرادی را که اضافه می‌کنید می‌توانند مهمانان دیگری را به جلسه اضافه کنند.
See guest list: با فعال بودن تیک این قسمت افرادی که به جلسه اضافه می‌شوند می‌توانند لیست مهمانان را مشاهده کنند. اگر می‌خواهید مهمانان شما شناسایی نشوند این تیک را بردارید.

در پایان که تنظیمات کامل رویداد را انجام دادید باید دکمه  “save” کلیک کنید.

خب حال می‌توانید تمام برنامه‌های خود را وارد تقویم کنید و همه  آن‌ها را در تقویم مشاهده کنید.

اگر بخواهید رویدادی را حذف کنید یا رنگ آن را تغییر دهید، می‌توانید روی رویداد کلیک راست کنید و تغییرات را اعمال کنید.
اگر بخواهید اطلاعات رویداد خود را مشاهده کنید و یا تغییراتی را در رویداد اعمال کنید باید روی آن کلیک چپ کنید و تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود.
در این قسمت می‌توانید رویداد خود را ادیت یا حذف کنید و یا در صورت لزوم به افراد حاضر در رویداد ایمیل بزنید.
از طریق دکمه‌ای که در تصویر بالا برای شما مشخص شده است می‌توانید موارد دیگری را مشاهده کنید که کپی گرفتن یکی از آن‌ها است. زمانی که رویداد شما در روزهایی تکرار می‌شود دیگر نیاز نیست در هر روز رویداد ایجاد کنید، می‌توانید از همین رویدادی که درست کردید کپی بگیرید. همچنین می‌توانید از رویداد خود پرینت بگیرید یا آن را منتشر کنید.

خب آموزش دوم گوگل‌کلندر به پایان رسید و شما می‌توانید جلسه ایجاد کنید و تمام برنامه‌های خود را به تقویم شخصی خود اضافه کنید. امیدوارم آموزش مفیدی برای شما باشد و بتوانید با کمک سری آموزش‌های گوگل‌کلندر به‌راحتی از این ابزار استفاده کنید.

سری آموزش‌های گوگل‌کلندر را می‌توانید با استفاده از نقشه‌ راه دنبال کنید.
درصورت بازنشدن صفحه‌ی آموزش و مواجهه با خطای ۴۰۴ در نقشه راه زیر باید منتظر بمانید. مطالب طبق زمانبندی به مرور تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ روی بلاگ منتشر می‌شوند. 🙂

شکیبا قهوه‌چی
شکیبا قهوه‌چی
همیشه شکیبا هستم با یک لبخند بزرگ روی لبم :) اکثر اوقات کارها،افکار و احساساتم رو می‌نویسم و از نوشتن خسته نمیشم برای همین وارد پازلی شدم که از این استعدادم استفاده کنم و محتوا تولید کنم :) به طراحی UI/UX علاقه دارم و توی این زمینه درحال یادگیریم.همیشه سعی میکنم که کاری که بهم سپرده می‌شه رو درست و دقیق انجام بدم.کتاب خوندن رو دوست دارم مخصوصا خوندن شعرهای فاضل نظری :) عاشق نقاشی، شنا و موسیقیم و از رنگ‌ها انرژی می‌گیرم برای همین هر چیزی که رنگی باشه رو دوست دارم و چشم قلبی میشم.دست من باشه همینجوری اینجا براتون از خودم می‌نویسم :d ولی اینجا کاراکترهاش محدوده هاهاهااااا :)

1 Comment

  1. fsbq گفت:

    خیلی خوب و کاربردی بود مرسییی:*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *