راهنمای کوتاه اما جامع تیترنویسی حرفه‌ای-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 1
راهنمای کوتاه اما جامع تیترنویسی
۱۷ مرداد، ۱۴۰۰
پنج درس مهم از کتاب قدرت عادت - اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی - puzzley.ir 2
پنج درس مهم از کتاب “قدرت عادت”
۱۷ مرداد، ۱۴۰۰
زمان مطالعه: 6 دقیقه

هر ابزاری که استفاده می‌کنید یک قسمت تنظیمات دارد که گوگل‌کلندر هم از این دسته ابزارها مستثنا نیست. با استفاده از تنظیمات گوگل‌کلندر شما می‌توانید آن را شخصی‌سازی کنید. در آموزش قبل با ایجاد رویداد آشنا شدید و در این آموزش می‌خواهم تنظیمات گوگل‌کلندر را آموزش بدهم.

این سری آموزش‌ها در پنج قسمت طراحی شده است:

آموزش کار با تنظیمات گوگل‌کلندر:

بعدازاین که وارد سایت گوگل‌کلندر شدید، باید روی دکمه تنظیمات در سمت راست تقویم کلیک کنید و صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد.
تنظیمات گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 1تنظیمات گوگل‌کلندر دارای سه بخش است که در این قسمت به آموزش بخش general و Import & Export می‌پردازم.
در قسمت چهار با بخش add calender آشنا خواهید شد. قسمت چهارم: استفاده شخصی و تیمی از گوگل‌کلندر

بخش تنظیمات عمومی (general):

۱. زبان و ملیت (Language and region)
۲. منطقه زمانی (Time zone)
۳. ساعت جهانی(World clock)
۴. تنظیمات رویداد (Event settings)
۵. نمایش موارد (View options)
۶. رویداد برای جیمیل (Events from Gmail)
۷. دکمه‌های میانبر کیبورد (Keyboard shortcuts)
۸. حالت آفلاین (Offline)

۱. زبان و ملیت (Language and region)

تنظیمات گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 2Language: در این قسمت می‌توانید زبان تقویم خود را مشخص کنید. اگر در ایران زندگی می‌کنید بهتر است زبان انگلیسی را انتخاب کنید زیرا زبان فارسی را شامل نمی‌شود.
Country: از این قسمت می‌توانید کشوری که در آن زندگی می‌کنید را وارد کنید.
Date format: برای نمایش تاریخ، حالت‌های متفاوتی وجود دارد که می‌توانید از این قسمت حالت موردنظر خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در این قسمت تاریخ میلادی را در نظر می‌گیرد.
Time format: حالت نمایش زمان در خط زمان را می‌توانید از این قسمت انتخاب کنید. می‌توانید فرمت ۱۲ یا ۲۴ ساعته را مشخص کنید.

۲. منطقه زمانی (Time zone)

تنظیمات گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 3Display secondary time zone: زمانی که این تیک را بزنید منطقه زمانی دوم برای شما فعال می‌شود و می‌توانید کشور دوم موردنظر خود را وارد کنید.
Primary time zone: از این قسمت می‌توانید منطقه زمانی اول خود را انتخاب کنید که باید همان کشوری را که در آن زندگی می‌کنید از لیست مشخص کنید.
Secondary time zone: منطقه زمانی دوم را از این قسمت انتخاب می‌کنید. توجه داشته باشید فقط در صورتی فعال می‌شود که تیک بالا را زده باشید.
Ask to update my primary time zone to current location: زمانی که این تیک را فعال کنید گوگل‌کلندر به‌صورت اتوماتیک منطقه زمانی شما را در هرجایی که باشید آپدیت می‌کند و نیاز به تنظیمات دستی ندارید.

۳. ساعت جهانی (World clock)

تنظیمات گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 4Show world clock: اگر در ایران زندگی می‌کنید ساعت در خط زمان تقویم شما با فرمول روبه‌رو نمایش داده می‌شود: ساعت جهانی (GMT) + ۳.۵ ساعت. زمانی که این تیک را فعال کنید ساعت تقویم شما در خط زمان، فقط ساعت جهانی (GMT) را نمایش می‌دهد.

۴. تنظیمات رویداد (Event settings)

تنظیمات گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 5در این قسمت می‌توانید تنظیمات پیش‌فرض رویدادهای خود را اعمال کنید. در آموزش قبل درمورد ایجاد رویداد در کلندر صحبت کردم.
Default duration: زمانی که می‌خواهید رویدادی را ایجاد کنید، کلندر بازه زمانی پیش‌فرضی را که برای آن در نظر می‌گیرد، بازه یک‌ساعته است این بازه را می‌توانید در این قسمت تغییر دهید.
Speedy meetings: این تیک باعث می‌شود به‌اندازه ۱۰ واحد از بازه زمانی که انتخاب کرده‌اید کم شود.
Default guest permissions: زمانی که رویداد را ایجاد می‌کنید و می‌خواهید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید دسترسی‌هایی را می‌توانید به مهمانان بدهید. حال اینکه کدام‌یک از این دسترسی‌ها به‌صورت پیش‌فرض تیک زده شده باشند از این قسمت مشخص می‌شوند.
برای اطلاعات بیشتر می‌توانید قسمت مهمانان یا افرادحاضر در جلسه را از مطلب زیر مطالعه کنید:
ایجاد رویداد در گوگل‌کلندر
Automatically add invitations: زمانی که از افراد دعوت می‌کنید تا به رویداد شما اضافه شوند باید با گزینه‌های YES یا NO یا Maybe حضور خود را مشخص کنند. از این قسمت می‌توانید پیش‌فرض را مشخص کنید به‌عنوان‌مثال yes و درصورتی‌که فرد نتواند شرکت کند به‌صورت دستی no را انتخاب می‌کند.
Notifications: از این قسمت می‌توانید نوتیفیکیشن را قطع کنید یا روی حالت پیام یا آلارم آن را تنظیم کنید.
Play notification sounds: اگر نوتیفیکیشن را برای اطلاع‌رسانی انتخاب کنید و این تیک را بزنید، زمانی که نوتیفیکیشن ارسال شود همراه با صدا خواهد بود.
Automatically add Google Meet video conferences to events I create: اگر تیک این گزینه را بزنید دکمه گوگل‌میت روی رویداد شما اضافه می‌شود و به‌صورت اتوماتیک، زمانی که رویداد ایجاد کنید گوگل‌میت به رویداد شما اضافه می‌شود.

۵. نمایش موارد (View options)

تنظیمات گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 6در ابتدا مواردی را دارید که می‌توانید تیک آن‌ها را فعال یا غیرفعال کنید.
Start week on: از این قسمت مشخص می‌کنید که هفته از کدام روز شروع شود.
Set custom view: تعداد روزهای هفته را می‌توانید از این قسمت انتخاب کنید.
Alternate calendars: از طریق این قسمت می‌توانید تقویم‌های دیگر را جایگزین کنید.

۶. رویداد برای جیمیل (Events from Gmail)

Show events automatically created by Gmail in my calendar: بعضی از رویدادها توسط جیمیل به‌صورت اتوماتیک ایجاد می‌شوند زمانی که این تیک فعال باشد دعوت‌نامه‌هایی که از سمت جیمیل دریافت کنید به‌صورت اتوماتیک به جیمیل شما اضافه می‌شوند.
Privacy of email events: برای امنیت این رویدادها می‌توانید از این قسمت گزینه only me را انتخاب کنید تا فقط خودتان آن‌ها را مشاهده کنید.

۷. دکمه‌های میانبر کیبورد (Keyboard shortcuts)

Enable keyboard shortcuts: با استفاده از این تیک می‌توانید کلیدهای میانبر کیبورد را برای راحتی کار خود فعال کنید. با فشردن کلید علامت سؤال روی کیبورد، لیست کلیدهای میانبر برای شما نمایش داده می‌شود.

۸. حالت آفلاین (Offline)

تنظیمات گوگل‌کلندر-اپلیکیشن‌ساز آنلاین موبایل پازلی-puzzley.ir 9Turn on offline calendar: با فعال‌کردن این تیک می‌توانید کلندر را در زمانی که آفلاین هستید هم مشاهده کنید.

بخش ورودی و خروجی (Import & Export):

ورودی (Import):

Select file from your computer: از این قسمت می‌توانید فایلی که می‌خواهید به تقویم اضافه کنید را انتخاب و آپلود کنید. به‌عنوان‌مثال می‌خواهید فایل یک تقویم را به تقویم شخصی خود اضافه کنید.
Add to calendar: از این قسمت باید کلندری را که می‌خواهید فایل به آن اضافه شود را انتخاب کنید.
بعد از آن باید دکمه Import را کلیک کنید تا کلندر یا فایل جدید به تقویم شما اضافه شود.
توجه داشته باشید که فرمت فایل شما باید CSV (MS Outlook) و iCal باشد.

خروجی (Export):

شما می‌توانید از تمام تقویم‌هایی که دارید یک خروجی با فرمتی که تقویم‌ها دارند، بگیرید و هرجایی که خواستید آن را استفاده یا آن را import کنید.
برای این کار کافی است دکمه Export را کلیک کنید تا فایل آن برای شما دانلود شود.

خب آموزش سوم گوگل‌کلندر به پایان رسید و شما می‌توانید تنظیمات گوگل‌کلندر خود را تغییر دهید. امیدوارم آموزش مفیدی برای شما باشد و بتوانید با کمک سری آموزش‌های گوگل‌کلندر به‌راحتی از این ابزار استفاده کنید.

سری آموزش‌های گوگل‌کلندر را می‌توانید با استفاده از نقشه‌ راه دنبال کنید.
درصورت بازنشدن صفحه‌ی آموزش و مواجهه با خطای ۴۰۴ در نقشه راه زیر باید منتظر بمانید. مطالب طبق زمانبندی به مرور تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ روی بلاگ منتشر می‌شوند. 🙂

شکیبا قهوه‌چی
شکیبا قهوه‌چی
همیشه شکیبا هستم با یک لبخند بزرگ روی لبم :) اکثر اوقات کارها،افکار و احساساتم رو می‌نویسم و از نوشتن خسته نمیشم برای همین وارد پازلی شدم که از این استعدادم استفاده کنم و محتوا تولید کنم :) به طراحی UI/UX علاقه دارم و توی این زمینه درحال یادگیریم.همیشه سعی میکنم که کاری که بهم سپرده می‌شه رو درست و دقیق انجام بدم.کتاب خوندن رو دوست دارم مخصوصا خوندن شعرهای فاضل نظری :) عاشق نقاشی، شنا و موسیقیم و از رنگ‌ها انرژی می‌گیرم برای همین هر چیزی که رنگی باشه رو دوست دارم و چشم قلبی میشم.دست من باشه همینجوری اینجا براتون از خودم می‌نویسم :d ولی اینجا کاراکترهاش محدوده هاهاهااااا :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *